Článek
Obecně méně známá je skutečnost, že postava Josefa Švejka se v Haškově díle začala objevovat už před sepsáním proslulého románu. Podle některých pramenů v roce 1912.
Už tehdy se totiž objevily kratší prózy, jejichž ústřední postavou je tenhle dobromyslný, mírně prostoduchý, ne však hloupý chlapík, který bezelstně touží oddaně sloužit Jeho Veličenstvu a za císaře a jeho říši klidně položit i život. Už tady má tato postava typické charakterové rysy a postoje budoucího románového Švejka.
Patří k němu neodmyslitelně dýmka, která má kupříkladu v povídce Dobrý voják Švejk se učí zacházet se střelnou bavlnou katastrofální následky. Ranější švejkovské prózy nyní získaly svou audioknižní podobu v režii Alana Piskače a neodolatelném podání Davida Novotného.
Štěpán Kozub se promění v Jaroslava Haška
To vše pod názvem Další osudy dobrého vojáka Švejka. Vychází tak pět kratších švejkovských próz, které uzavírá naopak poněkud rozsáhlejší Dobrý voják Švejk v zajetí.
Právě zde je možno najít určité motivy, témata a situace, které Hašek poté použil a rozpracoval ve svém proslulém románu. Je to kupříkladu Švejkova cesta Prahou na invalidním vozíku s pokřikem „Na Bělehrad!“, dramatické události s paní Kákonyiovou v Királyhidě či trampoty s ukradeným psem.
Pro milovníky a znalce klasického Švejka tak nastává mimořádná možnost porovnat si pojetí a zpracování jednotlivých příběhů i způsob Haškova vyjadřování a psaní. Próza Dobrý voják Švejk v zajetí ovšem podtrhuje i ještě jednu další skutečnost.
Stejně jako celý román bývá občas mylně označován za ryze humoristický, má i tato próza další rozměr. Totiž silný akcent protiválečný a antimilitaristický umocněný spisovatelovou nesmlouvavou ironií a sarkasmem.
Každopádně Další osudy dobrého vojáka Švejka jsou audioknihou velmi vydařenou a atraktivní nejen pro skalní a nadšené švejkofily.