Článek
„Rok 2023 nebyl snadný pro obyvatele České republiky ani pro českou ekonomiku. Tím spíše pro český knižní trh. Pokles obratu tištěných knih o přibližně čtyři procenta a celkový pokles cca o jedno procento ještě nemusí působit nijak dramaticky. Jedná se však o srovnání absolutních částek, tedy bez započtení inflace. Ta činila 10,7 procenta. Knihy však zdražily ‚jen‘ o asi 6 procent,“ řekl předseda svazu Martin Vopěnka.
Průměrná cena knihy v roce 2023 činila v kamenných prodejnách 333 korun a v e-shopech 271 korun. Meziročně se zvýšila o pět až šest procent.
Ve světle uvedených číselných údajů podle Vopěnky proto není překvapivé, že loni vyšlo přibližně o patnáct set titulů méně než v roce předešlém. Situaci připisuje snížené investiční aktivitě, kterou způsobila covidová pandemie, zvýšeným nákladům a menšímu počtu realizovaných výtisků.
RECENZE: Knižní Hlubiny podlehly neblahému chladu
Tento trend podle předsedy pokračoval i letos. „Přesto věříme, že dříve či později se projeví i prorůstové vlivy nulové sazby, knižní trh se navrátí k růstu a zastaví se pokles počtu vydaných titulů,“ dodal s optimismem.
Meziročně se prodalo více elektronických knih, svaz zaznamenal vzrůst téměř o čtvrtinu. Nejprodávanější e-knihou se v loňském roce stalo Zatmění z pera Joa Nesba.
Zvedl se i objem trhu audioknih, meziročně o zhruba 20 procent. K poslechu jsou nejoblíbenější detektivky a thrillery, které tvoří necelou čtvrtinu audioknižní produkce.
Svaz ve svém výhledu do budoucna zmiňuje chystaný Registr českých knih, který má sloužit coby základní zdroj dat o knižním trhu pro knihovny, nakladatele či knihkupce. Zprovozněn by měl být koncem příštího roku.