Článek
Sám rodák z jihočeské Kdyně, vystudovaný učitel a bohemista, zasadil děj svého románu do Sudet do Krušnohoří, do obce Bach, Nejdku, Karlových Varů a okolí. Nakonec měl k tomuto kraji vazbu, protože jeho dědeček německého původu z Krušnohoří pocházel.
Cejch je v podstatě sága rodu Jakoba Schmelzera, který v těchto končinách žil už od patnáctého století. Tradičně tam vedle sebe přebývali obyvatelé německé a české národnosti, což dlouhodobě přinášelo řadu potíží vyvrcholivších ve dvacátém století.
Zejména podrobně sledujeme osudy postav v průběhu první světové války, následné první republiky, za války druhé, která poté přivodila vyhnání sudetských Němců. Česko-německé vztahy se zcela přirozeně, ale mnohdy velmi bezohledně a absurdně promítají do vztahů osobních a rodinných.
Spisovatel Leoš Kyša: Františka Kotletu jsem nezabil. Píše dál
Díky důkladnému psychologickému propracování jednotlivých postav autor názorně představuje jak a proč se z někdejších sousedů stávají nepřátelé, jak propadají ideologii nacismu a posléze komunismu a jakou roli v tomto ohledu hrají předsudky, ale i vypočítavost.
Podává ale i podrobné svědectví o osudech českého pohraničí, o kraji někdejších Sudet. Ten byl až do konce druhé světové války obýván především Němci. Byl to kraj chudý, neúrodný, nebohatý. Ovšem jednotlivé rody s ním byly spjaty tradičními vazbami.
První vylidňování přinesla mnichovská konference a následný nedobrovolný odchod českého obyvatelstva do vnitrozemí. Definitivní ránu pak kraji zasadil poválečný odsun Němců. Opuštěné domy byly nejprve vydrancovány novými přistěhovalci, život v kraji takřka ustal a mnohé usedlosti a vesnice postupem času zmizely.
I o tom vydává důkladné svědectví audiokniha Cejch Zdeňka Šmída. Současně je i velmi působivým románem s pestrým pletivem osobních lidských příběhů a osudů.