Článek
Čarodějky, Karin Krajčo Babinská
Vyprávění o dvojčatech, ženách, které mají společné jen to, že se narodily jedné matce a otci, je klasická oddechovka. Debora a Táňa vás zavedou do světa, v němž se krásně odpočívá.
RECENZE: Debora a Táňa jsou uhrančivé Čarodějky Karin Krajčo Babinské
Sledujete jejich život v chaloupce i velkoměstě a čekáte s napětím, jak to celé dopadne. Jde o ideální knihu na jeden dlouhý večer. Čte se hladce. Nedovolí vám od ní odejít, dokud nedočtete poslední stránku.
Dr. Alz, Miloš Urban
Zkušený spisovatel tentokrát sáhl po jednom rodinném traumatu. Čtenáře zavádí do světa sečtělého intelektuála, kterého začíná ovládat smrtelná nemoc, pravděpodobně alzheimer. Anebo to je „jen“ demence?
RECENZE: Nevím, že něco vím, protože si to nepamatuju
Hlavní hrdina, důchodce Gustav Molitor, vám přiroste k srci, i když toto téma zatím neřešíte. I proto, že Urban vložil do knihy řadu literárních hádanek, které není vždy snadné vyřešit. Plusem také je, že se na nemoc umí z pohledu svého protagonisty podívat s pořádnou dávkou humoru.
Drak na polní cestě, Jiří Hájíček
Jak dobře znáte venkov? Myslíte si, že se v něm dá žít bez konfliktů? Tak z téhle představy vás rychle vyvede další – pro mě výjimečný – autor, Jiří Hájíček. Málokdo umí popsat tak poutavě, (ne)obyčejně svět malých lidí žijících v ještě menších lokalitách.
Jiří Hájíček: Drak a kolektivní hrdina jedné jihočeské vesnice
Tentokrát vás zavede do Nového Lhotce. Seznámí vás například s Kristýnou, učitelkou hudby, a Tomášem, ředitelem místního statku. A taky s dravým byznysem, jenž do vsi tvrdě vstoupí… Na trhu je také už audiokniha, namluvil ji Robert Mikluš.
Ignis Fatuus, Petra Klabouchová
V zakázaném území podél šumavské řeky Křemelná se koncem 70. let začíná probouzet k životu dávná legenda. Pohraniční stráž zde stále častěji hlásí výskyt neznámých světelných jevů.
RECENZE: V šumavské Záhadě Blair Witch zabíjejí bludičky
Kniha zachycující život v kraji, který zničilo vysídlení Němců a únorový komunistický puč, je místy velmi slušný horor. Už dlouho jsem se u čtení tak nebála. Možná je to ale tím, že se podobným tématům vyhýbám. Jenže tohle dílo napsala moje oblíbená autorka…
Jako po drátku, Ondřej Šanc
Jeden z překvapivých debutů. Aspoň pro mě. A kdybych měla komukoli doporučit jednu knihu roku 2024, bude to právě vyprávění o klukovi z drotárské slovenské vesnice, kterého osud zavede přes Ústí nad Labem do Ameriky a zpět.
RECENZE: Hledáte knihu roku? Zkuste Jako po drátku
Projdete s ním a s jeho potomky několik států, dějinných etap, autor vám předloží pár postav, které díky jejich práci bezpečně znáte, a než se nadějete, přečtete přes čtyři sta stran knihy, která se pohybuje na hraně hned několika literárních žánrů. Je pestrá, čtivá a pro všechny, kdo milují rodinné ságy, nebude zklamáním.
Morávkova zpověď, Pavel Černý
Příběh známého odbojáře Václava Morávka, úhlavního nepřítele pražského gestapa a jednoho z vůbec nejhledanějších mužů Němci obsazené Evropy, znovu ožil. Zasloužil se o to Pavel Černý, který se netají obdivem k lidem, kteří se nebáli bránit svou vlast.
RECENZE: Mezi Bohem, pistolemi a gestapem
Na knize spolupracoval historik a spisovatel Jaroslav Čvančara a také odborník na Morávka Jiří Košař. Je to na ní vidět. Hledáte-li erudované, poutavé čtení z 2. světové války, tohle je pro vás.
Řeka zázraků, Vladimír Kořen
Učí na škole, moderuje televizní pořad, byl politikem a letos vydal svou prvotinu. Označil ji za povídky psané zralou rukou čerstvého padesátníka. Nabízí v nich svůj život, včetně exkurze do světa ryb, šachů. Otevřeně, bez příkras vás provede svým dětstvím až do současnosti.
RECENZE: Kořenova čistá Řeka zázraků
Jde o poetické čtení, které vám zlepší nejeden den, odvypráví i smutné věci s jakousi neokázalou lehkostí. V mnohém připomíná knihy Oty Pavla, jehož, jak se Kořen přiznal, miluje od dětství.
Odvaha, Markéta Lukášková
„Mami, proč pořád čteš tyhle smutné věci?“ ptává se mě syn, když sahám po dílech o šoa, tedy holocaustu. Novinka od spisovatelky Markéty Lukáškové mezi nimi v něčem vyčnívá. Čtenářům odvypráví příběh Židovky Ady, a to ve dvou verzích.
RECENZE: Přeživší holokaustu v uvěřitelných paralelních vesmírech
Každou z nich odvíjí z jedné, té samé situace, v níž se hlavní hrdinka musí rozhodnout, zda bude statečná a odmítne lákavou nabídku, řekne na ni ne, anebo na ni kývne, vyřkne zdánlivě jednoduché ano. Jak často jsme ochotní ustoupit ideálům s cílem mít se dobře? A jsme vůbec pány/paní svých životů?
Těžké duše, Iva Hadj Moussa
U téhle knihy jsem se letos nejvíc nasmála. Román o životních přešlapech, muzice a střetu boomerů s mladou generací je to, co právě naplno zažívám nejen doma. Hrdiny románu jsou kamarádi mého věku (mezi 40 a 50), kteří si leckdy dost zpackali život. Přesto se mají rádi. Pomáhají si, vyslechnou se. A znovu je naplno spojí také hudba.
RECENZE: Terapie metalem zabírá u starších bílých mužů
Knihu zpestřuje sonda do heavy metalu i do frustrací současného světa, kterému z různých důvodů přestávají/přestávám občas rozumět. Od Ivy Hadj Moussy jsem četla téměř všechny knihy. Dejte jim šanci. Za mě jde o originální autorku, která je trochu, neprávem, v pozadí.
Závojnatky, Jiří Benjamín Mayer
Vítěz letošní literární ceny Knižního klubu. Román popisuje život kluka z dětského domova, který měl vlastně velké štěstí – dostal se do rodiny, kde se naučil lásce. A nejen jí.
Také si osvojil způsob, jak nakonec přijmout sám sebe, i když je napůl holka a napůl kluk. Křehký příběh o hledání – nejen sexuální identity – je nadějným debutem Jiřího Benjamina Mayera. Otevřel mi jiný pohled na transgender témata, která tak hlasitě, někdy dost násilně, řešívá mladá generace. Ovšem mnohem jemněji, uchopitelněji a pochopitelněji.