Článek
Klusák s humorem, ale bez výsměchu zobrazuje malou moravskou vesnici, která výše uvedené dobro zažívá na vlastní kůži. Snímek po úspěšných předpremiérách na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a na severní Moravě míří 17. února 2011 do českých kin.
Stříbrná továrna = UFO na zelené louce
Ve filmu ožívají příběhy točící se okolo kilometr dlouhé stříbrné továrny, která zde - jak místní rádi říkají - přistála jako UFO na zelené louce. Před očima se skládá hravý i mrazivý kaleidoskop složený z pestrých situací. Například vyprávění o nátlaku na místní obyvatele při výkupu pozemků, instalace protestní sochy „strašák-do-parkoviště“, rezavá Zelárna Nošovice, která produkuje tamější slavné kysané zelí, odhalení tajného rituálu korejských manažerů při začátku stavby, vztah sedláků k zemědělské půdě, 54 a půl vteřiny nutné na montáž těsnění.
Co bude s těmi domy? Ty zboří. – A ta pole? Ty odbagrují. – A tyhle dva potoky?– Potoky zahrabou do země. – A ty hory? Ty tu zůstanou.
Divák si poslechne sborový zpěv korejské lidovky Arerang, uvidí sedm lip, které jediné výstavbu automobilky přežily, masožravé květiny mluvčího společnosti, vyhazov montéra, jenž kritizoval poměry v továrně, vyvedení štábu z jejích prostor či Beethovenovu skladbu oznamující začátek aktivity svářecích robotů…
Znovu nám to sebrali, je to totéž. Sice to tentokrát zaplatili, ale je to úplně totéž, protože jsme k tomu byli donuceni. Já peníze k ničemu nepotřebuju, chtěl jsem pole…
„Je to groteska o poli, na kterém rostou auta,“ říká Vít Klusák, který dokonce kvůli filmu porušil své předsevzetí od doby filmu Český sen a natočil reklamu.
„Nevstávejte tedy před závěrečnými titulky,“ vyzývá diváky.
Vznik filmu
„V Respektu jsem narazil na článek Jáchyma Topola. Byla to reportáž, ve které líčil atmosféru v rozhádaných Nošovicích – výkupy byly čerstvě dokončeny a část obyvatel nemohla přenést přes srdce, že se z pole uprostřed jejich vsi stane průmyslová zóna. Že zelí a brambory vystřídají auta,“ uvádí Vít Klusák, jak se k tématu Nošovic dostal a proč se zde vůbec v lednu 2006 poprvé objevil s kamerou. Celkově zde strávili šedesát natáčecích dní a podařilo se jim mimo jiné proniknout přímo do automobilky.
Společnost Hyundai je tam, kde je, protože jedná rázně a jasně a nesmlouvavě. A takto jedná i se svými zaměstnanci…
„Na celém příběhu mě zaujala bída samozřejmosti (jak to nazval Ivan Hoffman), se kterou se celý ten příběh odehrál. Samozřejmost, s níž naši politici vítají nadnárodní koncern a za nesmírných ústupků ho zvou na zelenou louku. Samozřejmost, se kterou se násilí na společenství jedné vesnice ospravedlňuje tzv. veřejným zájmem. A konečně samozřejmost, že chrlit auta je dobrá věc,“ uzavírá Vít Klusák.
Vše pro dobro světa a Nošovic
Scénář a režie: Vít Klusák
Producenti: Vít Klusák a Filip Remunda
Vedoucí produkce: Tereza Horská
Produkce: Lucie Pascu, koproducenti: Česká televize a Avion Film
Kamera: Jakub Halousek, střih: Janka Vlčková, výtvarník: Radim Peško
Zvuk: Václav Flegl, Michal Jílek, Michal Gábor a David Nagy
Zajímavosti
- Film vznikal po dobu 5 let: 2005 – 2010. Filmaři strávili v Nošovicích celkem 124 dní a natočili 17 hodin filmového pásu.
- Natáčení v automobilce Hyundai bylo ukončeno nečekaně dramaticky: štáb byl vyveden za pomoci ostrahy.
- Společnost Hyundai producentovi filmu opakovaně pohrozila, že podnikne právní kroky proti zveřejnění filmu.
- Film je pravděpodobně poslední český dokument, který se natáčel filmovou technologií super16 mm, vše se dnes točí na digitál.