Článek
Jejich počet byl z důvodů konzervace klenot přísně regulován. Češi tak měli možnost spatřit svoje královské klenoty po dlouhých pěti letech. Z jejich příležitostného vystavování se stal téměř nový státní rituál.
Klíčníci většinou poslali zástupce
Korunní komora, kde jsou poklady trvale uloženy, se nachází v prostoru nad Svatováclavskou kaplí. Vstupuje se tam na speciálním schodištěm, dveře jsou jihozápadním rohu kaple. Klíče mají prezident Václav Klaus, premiér Vladimír Špidla, předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, kardinál Miloslav Vlk, probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta Václav Malý, pražský primátor Pavel Bém a předseda Senátu Petr Pithart. Někteří z nich poslali na uložení Svatováclavské koruny zástupce. Z oprávněných vlastníků klíčů byli přítomni jen Václav Malý a Pavel Bém. Mezi zástupci byl i Přemysl Sobotka, první místopředseda Senátu a Vojtěch Filip, místopředseda Poslanecké sněmovny. V šest hodin a pět minut uzavřel jako poslední Korunní komoru Pavel Bém.
K vidění jsou stále klenoty Svaté říše římské
V pondělí korunovační klenoty ještě důkladně prohlédli restaurátoři a historikové umění. Poté byly opět na dlouhou dobu uloženy. Pokud jste je během jedenácti dnů neviděli, lze se alespoň ve Vídni pokochat pohledem na klenoty Svaté říše římské, včetně historicky nejcennějšího zlatnického díla na světě - císařské koruny z 10. a 11. století. Ostatně na své hlavě ji nosili i někteří čeští králové, včetně otce vlasti Karla IV., který ji měl uloženou na Karlštejně. Na rozdíl od českých pokladů jsou tyto velevzácné předměty vystaveny celoročně mimo úterý od 10 do 18 hodin v Hofburgu, v samém srdci rakouské metropole. Bez fronty tu spatříte i nádhernou zlatou korunu císaře Rudolfa II., která byla vyrobena v Praze v roce 1602.