Článek
Do konce týdne mají příznivci romské hudby možnost navštívit dva koncerty tradiční cikánské muziky v pražském klubu Roxy a tři koncerty jazzu v klubu Reduta. "Skvělý gypsy jazz zahrají muzikanti z Francie, Německa a Nizozemí. Doporučuji ale i 'romskou královnu' Esmu Teodosievskou z Makedonie a folklorní soubor písní a tanců Stringo z Kazachstánu," řekla produkční festivalu Jelena Silajdžičová.
V rámci festivalu bude otevřena výstava fotografií s romskou tematikou od Jany Tržilové a výstava dětských kreseb a maleb na téma holocaust. Ve Francouzském institutu poběží romské filmy. Chybět nebude ani defilé všech účinkujících muzikantů v tradičních romských krojích i s kočáry taženými koňmi. Průvod projde Starým Městem v pátek odpoledne.
Seminář o obětech Osvětimi
Součástí festivalu jsou i panelové diskuse. Odborníci z celého světa budou debatovat o romské historii a zvycích, ale i o lidských právech. Zajímavý bude podle pořadatelů seminář věnovaný šedesátému výročí obětí koncentračních táborů v Osvětimi, který se uskuteční v sídle pražské židovské obce.
Festival skončí 31. května galakoncertem tradiční romské hudby v pražském Kongresovém centru. Záštitu nad festivalem Slunce převzali velvyslanec a vedoucí delegace Evropské komise v ČR Ramiro Cibrian a místopředseda vlády Petr Mareš. Česká vláda podpořila festival téměř půldruhým milionem korun. Celkový rozpočet festivalu přesahuje 5,5 milionu.