Článek
„My jsme rehabilitovali několik částí hradu najednou. Nejzásadnějším přínosem je pro hrad ale zpřístupnění suterénu Císařského paláce,“ sdělil Novinkám kastelán hradu Lukáš Kunst.
Ten sloužil ve 14. století jako obytný prostor pravděpodobně ve spojení s užitnou částí. „To ale s jistotou nevíme, protože Karlštejn má spousty tajemství, která stále odhalujeme,“ dodal kastelán.
V rámci přestavby architektem v 19. století byl prostor zavezen sutí. Díky tomu se ale dodnes zachovala původní úprava stěn.
Suterén byl vytěžen až v 19. století právě při rekonstrukci. Tehdy tam vznikly toalety pro návštěvníky, které sloužily až do nynější rekonstrukce.
Největší změnou v obnoveném suterénu je trámový strop. „Od těch 60. let tady byl železobetonový prefabrikovaný strop, který šel pryč. Do té památky nepatří,“ doplnil Kunst.
V nově vzniklém účelovém sálu uvidí návštěvníci kromě původních gotických stěn také výstavu historických trámových a tesařských prvků. Prostory jsou zpřístupněny o víkendech a také o svátcích.
Pod hlavním nádvořím vznikl díky vytěžení další nový prostor. Ten ukrývá dvě další expozice. „Tam je expozice kamenných prvků a v suterénu budovy purkrabství zase expozice vinařství,“ vysvětlil kastelán.
Dále mají v podzemních prostorách návštěvníci možnost zhlédnout film o historii hradu Karlštejna. Tyto prostory jsou volně přístupné během běžné otevírací doby.
Kromě expozic vzniklo na hradě zcela nové návštěvnické centrum. „Nové pokladny, nová prodejna suvenýrů i nové občerstvení, což skýtá možnost konečně si tyto služby vychutnat i za nepříjemného počasí v teple pod střechou, a ne na nádvoří, jako tomu bylo v minulosti,“ doplnil Lukáš Kunst.
Plány do budoucna
I přesto, že podle kastelána Karlštejn své kapacity již vyčerpal, protože většina hradu je již návštěvníkům dnes zpřístupněna, se plánují další úpravy a nové prohlídkové okruhy.
Noční prohlídky na Karlštejně připomenou život Karla IV.
„Ono by se mohlo zdát, že poté, co Karlštejn obdržel 164 milionů korun na svou opravu, tak už další peníze nepotřebuje. To byl ale první z mnoha kroků, které se povedlo učinit,“ řekl kastelán.
85 milionů korun putovalo na opravu z fondů Evropské unie, o zbytek částky se dělil státní rozpočet, rozpočet Ministerstva kultury ČR a rozpočet Národního památkového ústavu.
V budoucnu by mělo dojít k rekonstrukci celého opevňovacího systému hradu a podle kastelána hradu dosluhují hradní střechy. „V kritickém stavu je střešní krytina na budově purkrabství. Čeká nás navíc restaurování gotických nástěnných maleb v kostele Panny Marie a v kapli svaté Kateřiny,“ doplnil Lukáš Kunst.
Návštěvníci mají v současnosti kromě tří prohlídkových okruhů také možnost poznat hrad z jiného úhlu pohledu. Jde o individuální okruhy, jako je několikahodinová prohlídka s názvem Na kafe s kastelánem, večerní prohlídka kaplí či Karlštejn jako uzavřená pevnost.
Karlštejn milovaný i nenáviděný
Přes léto to pak budou třeba noční a večerní prohlídky hradu. Kromě toho proběhnou na hradě také různé kulturní akce. Vrací se opět muzikál Noc na Karlštejně, vystoupí také Lucie Bílá nebo řada českých zpěvaček v rámci večera nazvaného Královny popu a v září se zopakuje tradiční vinobraní.
Část hradu je možné prohlédnout si zdarma, ceny za běžné prohlídkové okruhy se pro dospělé pohybují v rozmezí od 200 do 560 korun, děti mají výrazné slevy.
Anketa
Karlštejn zpřístupnil zasypaná místa
Může se vám hodit na Firmy.cz: Hrad Karlštejn