Článek
Titul sir už hudebník legendární kapely Queen May získal i za to, že se dlouhodobě angažuje v ochraně zvířat.
Vyznamenání se mu nyní dostalo za zásluhy o hudbu a charitu, napsal server BBC News, podle něhož kytarista získal už v roce 2005 od tehdejší panovnice titul komandér Řádu britského impéria (CBE).
Titul dáma obdržely za zásluhy v zahraniční politice britské velvyslankyně Melinda Simmonsová a Deborah Bronnertová, které Spojené království zastupují v Kyjevě, respektive v Moskvě.
Karel III. v prvním vánočním poselství zavzpomínal na svou matku
Vyznamenání se podle agentury Reuters dočkali i další lidé, kteří se podíleli na britské reakci na ruskou vojenskou agresi v sousední zemi.
Přes 1100 oceněných
Mezi více než 1100 lidmi na seznamu jsou kromě umělců také sportovci, lidé zasazující se o ochranu životního prostředí, lidé bojující proti diskriminaci nebo politici.
Do rytířského stavu byl povýšen například předseda klimatické konference COP26 Alok Sharma za svůj přínos v boji proti změně klimatu.
Zhruba polovinu vyznamenaných tvoří ženy, mezi nimi také členky anglického fotbalového týmu, které letos vyhrály mistrovství Evropy.
Vyznamenání získala rovněž dvaadevadesátiletá módní návrhářka Mary Quantová, která se v 60. letech minulého století zasloužila o popularizaci minisukní.
Přibližně 60 procent vyznamenaných z hlavního seznamu jsou lidé, jimž se dostalo uznání za práci v komunitě, ať už při dobrovolnictví, nebo v charitě.
Tituly a vyznamenání britský panovník uděluje dvakrát ročně: u příležitosti svých narozenin a na Nový rok. Tradice pochází ze středověku.
V moderní době nominace předkládá veřejnost nebo úřady, prověřuje je příslušná komise, která sestavuje seznam a ten pak premiér předkládá ke schválení panovníkovi.