Článek
Fotografie jsou umístěny hned pod schody ve foyer divadla. Nelze je přehlédnout.
„Výstava je věnována tatínkovi a především jeho spolupráci s Milošem Schmiedbergerem, protože oni spolu dělali na všech možných představeních, která se zkoušela tady u nás v Divadle Bez zábradlí. Některá vznikla ještě předtím, než se rodiče dostali sem do paláce Adria,“ vysvětlil Novinkám syn zesnulého herce Karel Heřmánek mladší s tím, že dle jeho vlastního názoru sem také výstava perfektně zapadá.
„Miloš přišel s nápadem po tom, co tady proběhlo rozloučení, a nám to přišlo jako krásný nápad.“
Karel Heřmánek ml.: Na pitvání svých pocitů nemám čas
Návrat do dětství
Fotografie mapují hercův život v divadelních představeních, ale najde se zde i pár soukromých snímků. Syn, který v divadle působí jako principál, Novinkám prozradil, co v něm pohled na výstavu vzbuzuje za vzpomínky.
„Mám vztah ke všem těm fotkám. Pro mě to je jako návrat zpátky do dob, kdy jsem byl malinkej a ta představení tak nějak okolo nás kroužila a připravovala se tady,“ usmívá se mladý Heřmánek, který v divadle díky svým rodičům prakticky vyrostl.
Přátelství od roku 1988
Spolupráce mezi Karlem Heřmánkem a fotografem Milošem Schmiedbergerem začala už v roce 1988, kdy redakce Kino fotografa pověřila provedením fotoreportáže s hercem. Po deseti letech se Heřmánek fotografovi sám ozval s nabídkou práce v divadle.
„Pojď ke mně do divadla a budeš u mě fotit. Dopadlo to tak, že jsem tady zůstal dlouhých pět let,“ usmívá se Miloš Schmiedberger a dodává, že to pro něj byla jedna z nejkrásnějších ér nejen jeho soukromého, ale i kariérního života.
Fotografie na zdech divadla jsou pouze z her, kde sám Karel Heřmánek hrál. „Je to životní příběh Karla Heřmánka v divadle, které s Haničkou založil. Je to moje vzpomínka na člověka, který mi dal šanci, že jsem tu mohl pracovat.“
Vždycky Fešák Karel
Podle Schmiedbergera bylo ale těžké vymyslet název celé výstavy.
„Když jsem se hrabal v archivu, tak jsem se zamyslel, který film mám s Karlem nejraději. Byl to Fešák Hubert, takže bylo jasné, že se výstava pojmenuje Fešák Karel. Je to přesně postava, která mentalitu Karla vystihuje. Ve mně to zanechává velké emoce, protože naše spolupráce byla nadstandardní,“ říká fotograf.
Jestli prý Karel Heřmánek vidí a vnímá, co se tady pro něj připravilo, tak by dle fotografových smíchem proložených slov přišel a řekl by: „Mílo, to si fakt nemusel.“
Výstava je v Divadle Bez zábradlí k vidění pro každého návštěvníka, který se přijde podívat na představení, do konce února.