Článek
Halík nezpochybňuje projevy úcty uměleckému talentu, ale prvotní záměr uspořádat Gottovi státní pohřeb v katedrále svatého Víta, z něhož nakonec premiér Andrej Babiš (ANO) po dohodě s rodinou zesnulého „couvl” na pohřeb se státními poctami, považuje za nevkusný.
Gotta označuje za „hvězdu normalizačního zábavního průmyslu” a pokus o jeho mytizaci vnímá jako devalvaci hodnot, která následuje po devalvaci, jíž se podle něj dopustil prezident Miloš Zeman devalvací státních vyznamenání a svátků, z nichž část v posledních letech okázale ignoruje.
Babiš couvl, státní pohřeb nebude. Gotta pohřbí jen se státními poctami
Halík to vnímá jako pohrdání skutečnými hrdiny a všemi, kteří se před komunistickou mocí nesklonili, a zároveň jde podle něj o „tragikomické poselství o současných národních hodnotách, národním sebepochopení a sebeúctě, které tím 'Gottland' (název knihy polského publicisty Mariusze Szczygieła o Češích a České republice pohledem zvenčí; pozn. red.) vysílá do zahraničí.
Halík si položil otázku, zda se do „této blasfémie neonormalizačního režimu” zapojí i „církevní vrchnost”. Odpovědí budiž zádušní mše, která by měla v katedrále svatého Víta proběhnout příští týden v sobotu a již bude sloužit kardinál Dominik Duka.
Veřejné rozloučení s Karlem Gottem bude 11. října na Žofíně
„Je to další morální zkouška církve, dilema mezi věrností prorocké tradici odpůrců zla a kýčové, nemravné servilitě vůči jakékoliv moci,” uzavřel Halík příspěvek nazvaný Šílený a nevkusný nápad.
Gott zemřel v úterý ve věku 80 let v rodinném kruhu.