Článek
Duka podal žalobu kvůli divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče, které byly v rámci festivalu uvedeny Divadlem Husa na provázku. V jedné ze scén první hry například herec ztělesňující Ježíše znásilňoval muslimku, což vyvolalo protesty přímo v průběhu divadelního představení. Ve druhé hře pak byla vyobrazená socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem.
Provázkovský soubor na 11. listopad chystá premiéru své novinky s názvem Vykouření v režii Jiřího Havelky. Nová inscenace zpracovává kauzu, která se po uvedení Frljićovy hry Naše násilí, vaše násilí na jevišti Provázku strhla a chce podle brněnských divadelníků nahlédnout pod povrch tehdejšího skandálu a zároveň pomyslně vykouřit prostor provázkovského sálu od nánosů uměle vyvolaných konfliktů, které v něm zanechal.
Duka neuspěl s dovoláním, divadla se omlouvat nemusí
„Jiří Havelka svými inscenacemi opakovaně dokazuje, že mu komplexní a ožehavá společenská témata ani překvapivé formy jejich zdivadelnění nejsou cizí, jsem proto moc rád, že se spolu s ním kauze, jejíž následky v divadle pociťujeme ještě i po čtyřech letech, postavíme čelem a vrátíme ji tam, kde vznikla – do divadla,“ uvedl umělecký šéf Husy na provázku Martin Sládeček.
Duka, který ani jedno představení neviděl osobně, se svým odvoláním ve věci žaloby na ochranu osobnosti neuspěl u Krajského soudu v Brně. Verdikt, který mu nepřiznal omluvu za uveřejnění dvou divadelních her, označil za hodný totalitní justice. Podle soudce Michala Ryšky se kardinál nemůže stavět do pozice veřejného žalobce pod maskou ochrany svých osobních práv.