Článek
Přehlídka zájemců trvala skoro celý den. Pořadí si každý účastník vylosoval a po svém pětiminutovém osobním představení odpovídal deset minut na dotazy poslanců.
Z pozice radních chtěli mluvit do programu
V odpovědích byly slyšet hodně často fráze, obecné, nic neříkající věty a bohužel často čišela z reakcí neznalost Zákona o České televize a toho, co radní mají za svá práva a povinnosti, a co vlastně má Rada ČT v kompetenci.
Hodně zájemců by rádo určovalo, hlídalo nebo jinak zasahovalo do struktury programu ČT, hlavně zpravodajství, což radní ze zákona nesmějí.
Jandák na Třeštíkovou: Helenko, pa
Byly ale i okamžiky, které pobavily. To když například poslanec Vítězslav Jandák žoviálně vyčetl dokumentaristce Heleně Třeštíkové střet zájmů, protože pracuje dlouhá léta pro ČT, a zároveň chce být v její radě, což je kontrolní orgán televize.
„Helenko, děkuju, pa,“ loučil se s ní po pohovoru Jandák.
Pobavil i profesor Martin Putna svým výrokem: „Nepřináším žádnou zásadní koncepci, nejsem mesiáš. Ostatně proto, že si myslím, že mesiáš už přišel.“
Uhde: Reakce na Drtinovou se vymstí
Dosluhující předseda Rady ČT Milan Uhde, který hodlá v radě pokračovat, varoval, že se radě vymstí, jakým způsobem se letos v lednu postavila ke stížnosti moderátorky Daniely Drtinové a spol., tedy, že rada považuje její stížnost za neoprávněnou. Způsob řešení ve stylu „když se vám to nelíbí, tak jděte“ je podle něj nešťastný.
„Je to jako nestrávené jídlo, které zůstává v žaludku,“ komentoval Uhde. Neopomněl ale poznamenat, že je se svými názory většinou v radě osamocený.
Na pátek jsou pozváni do Sněmovny na slyšení zájemci o členství v Radě Českého rozhlasu (ČRo). Poslanci by na březnové schůzi Sněmovny měli zvolit šest nových radních do Rady ČT a tři do Rady ČRo.