Článek
Stříbrný kalich s pláštěm z pákistánského onyxu zdobený červenými almandiny byl vytvořen na základě podnětu pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky zlatníkem Pavlem Šrytrem. Jedná se o reminiscenci na kalich sv. Vojtěcha, který se nachází v Polsku. Ořech kalichu tvoří fylit nalezený na vrcholu Sněžky. Oba kameny byly zpracovány v dílně brusiče Jakuba Vorla v Roztokách u Jilemnice.
Nohu kalichu zdobí zmenšenina kopie Palladia země české, jehož korunka je osázena českými granáty. Dílo tak symbolicky propojuje svatovojtěšskou, svatováclavskou a cyrilometodějskou tradici. Podle barokních legend totiž darovala staroboleslavský reliéf svatému Václavu jeho babička Ludmila. Patena, tedy miska používaná při slavení díkůvzdání, je také vyrobena ze stříbra a na povrchu ozdobena emailem ve tvaru symbolického katedrálního kříže.
Velikost celé mešní soupravy je přizpůsobena použití v katedrále. Kalich i patena jsou tedy větší, než bývá zvykem. „Předměty budou užívány během mší v katedrále svatého Víta,” doplnil mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Svatovítský poklad, jehož součástí se obě umělecká díla stala, patří mezi nejvýznamnější umělecké sbírky u nás.