Článek
Na loňský rok připadlo 350. výročí úmrtí učence, pedagoga a teologa Jana Amose Komenského (1592–1670), a tak měla být 20. prosince otevřena výstava v Jízdárně Pražského hradu nazvaná Jan Amos Komenský a jeho svět. Nestalo se tak.
Kvůli covidu-19 je téměř všechno zavřené. Výstava je ale připravena, a jakmile to bude možné, přivítá první návštěvníky. Podle plánu by měla trvat do 28. března 2021.
Ti se mohou těšit na projekt, který připravila Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu s Moravským zemským muzeem.
„Stěžejní témata prolínající myšlením J. A. Komenského přibližuje množství exponátů z českých i zahraničních sbírek, z nichž mnohé uvidí návštěvníci vůbec poprvé. Představen je též Komenský v optice historické tradice a současně jsou ukázány proměny, jimiž procházel obraz jeho osobnosti v průběhu uplynulých století,“ uvedl tiskový mluvčí výstavy Jan Stolár.
Informoval, že je výstava rozdělena do šesti oddílů, které prezentují Komenského a jeho dobu v časových a prostorových souvislostech. První oddíly, Velké theatrum: Obrazy člověka a světa, Rozdělená společnost a Evropa ve válce a míru, se soustřeďují hlavně na dobu, v níž se odehrával Komenského život, a na ústřední témata kulturních dějin 16. a 17. století.
Část výstavy nazvaná Dílna lidskosti pak ukazuje Evropu jako prostor intelektuální komunikace a plodné kulturní výměny. Osu výstavy představuje Životní pouť Jana Amose Komenského, na řadě unikátních předmětů přibližující jeho osudy.
Závěrečný oddíl výstavy Komenský jako symbol, ikona a pomník se zabývá měnícími se obrazy jeho osobnosti a díla během tří a půl staletí po jeho smrti: od slávy, zapomnění a nepochopení až po konečnou apoteózu, s níž se však současně pojí i nebezpečí dezinterpretace. Samostatnou část tvoří reprezentativní výběr z malířských i sochařských podobizen Jana Amose Komenského a výjevů z jeho života.
Informace o výstavě jsou na stránkách www.comenius2020.cz, na sociálních sítích a na stránkách hradu a Moravského zemského muzea.