Článek
Hlavní představitelka po představení Právu řekla, že to bylo její první vystoupení s touto hrou pro slovenské publikum. Frantová Pelikánová považuje za symbolické, že se uskutečnilo v roce 50. výročí okupace Československa. „Pro mě bylo důležité dělat to na Slovensku, protože Dubček byl Slovák,“ zdůraznila herečka. Na bratislavském představení byli přítomni i oba synové Alexandra Dubčeka s rodinami.
Představení, jehož hlavním tématem je potřeba lidské svobody, bylo původně určeno italskému publiku u příležitosti 40. výročí pražského jara. Svou historickou údernost neztratilo ani v roce, kdy jsme si připomněli již padesáté výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Představení je provázeno autentickými dobovými projekcemi.
Hlavní představitelka vypráví svůj příběh italskému studentovi, který chce napsat diplomovou práci o Pražském jaru.
Život v exilu
Jitka Frantová byla manželka Jiřího Pelikána, významného protagonisty pražského jara, který po srpnu 1968 v italském exilu bojoval intelektuálními zbraněmi proti sovětské okupaci, normalizaci a za nastolení demokracie v Československu. Proudem vzpomínek hlavní představitelky se postupně odvíjí tato doba, která by neměla být nikdy zapomenuta.
Moje pražské jaro v režii Daniele Salvy mělo premiéru v roce 2008 v Itálii, kde herečka žije. „Mnohé z toho, o čem v představení vyprávím, znáte a mnohé jste možná sami prožili. Pro Italy, a pro západní společnost vůbec, má ale pražské jaro a jeho následky neobyčejný význam, protože znamenalo v celosvětovém měřítku začátek rozkladu mezinárodního, do té doby jednolitého komunistického hnutí,“ upozorňuje Frantová Pelikánová.
Představení připravila umělecká agentura a produkční společnost LECA Production.