Článek
Text obsahuje znepokojení nad vývojem situace ve slovenské kulturní obci a vyzývá instituce i jednotlivce k podpoře slovenských kolegů.
„S velkým znepokojením sledujeme počínání ministerstva kultury v sousedním Slovensku. Čistky, které provádí a hodlá nadále provádět v kulturních institucích, činí primitivními metodami, s důvody průhledně ubohými a vylhanými. Aktéři v čele s ministryní kultury Martinou Šimkovičovou a jejím politickým okolím se rozhodli pomstít na svobodné slovenské kultuře, a tím i na slovenském národě,“ píše se v textu.
„Povedlo se jim zařadit Slovensko mezi politováníhodné země, neboť už teď má jejich konání rysy zločineckých totalitních praktik. Policejní vyšetřování umělců, kteří stáli za výzvou na odstoupení ministryně kultury, to potvrzuje, ačkoli petiční právo mají občané Slovenska zaručené ústavou,“ stojí v něm dále.
Petice vyzývá ke konkrétní pomoci. „Domníváme se, že je naším úkolem nabídnout pracovní místa schopným lidem a podporu důležitým projektům, likvidovaným lidmi omezeného myšlení a zdánlivě neomezené hrubé moci. Profesní umělecké organizace, divadla, galerie, orchestry, muzea, knihovny, média a vůbec kulturní instituce všeho druhu by měly oslovit své slovenské kolegy. Vytvořme síť kontaktů, společných projektů, vytvořme prostor pro společné dílo. Bude to obohacením pro naši kulturu.“
Končí nadějí, že podnikatelské kruhy i jednotlivci by mohli založit Česko-slovenský kulturní fond, který by finančně podporoval postižené jednotlivce i rodiny na Slovensku.
Petici podepsalo již několik desítek významných uměleckých osobností napříč obory a žánry. Jsou mezi nimi spisovatel a divadelník Zdeněk Svěrák, zakladatel a principál Semaforu Jiří Suchý, režiséři Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Olga Sommerová, herci Boleslav Polívka, Alena Antalová, Eva Salzmannová, hudebníci David Koller, Iva Bittová či Jan Burian, diplomat a překladatel Michael Žantovský a mnozí další.