Článek
Slavnostního závěrečného ceremoniálu se zúčastnili zástupci vystavujících zemí i japonské vlády, včetně premiéra Džuničira Koizumiho. "Česká republika přicházela s mottem velká příležitost pro malou zemi. Jsem přesvědčen, že jsme tuto příležitost beze zbytku využili," sdělil podle své manažerky Martiny Hončikové generální komisař české účasti v Japonsku Vladimír Darjanin.
O sedm miliónů lidí vyšší návštěvnost, než se předpokládalo, mile překvapila japonské pořadatele. Na prodeji vstupenek výstava přinesla v přepočtu přes devět miliard korun, což je skoro o třetinu víc než se čekalo. Podle japonského průzkumu odcházelo 70 procent návštěvníků spokojeno s jedinou výjimkou - u vstupu do některých expozic museli vystát nekonečné fronty.
Návštěvníci si vyzkoušeli i vodní varhany
Také český pavilon zájmem návštěvníků překonal očekávání. Původně se počítalo s osmi tisíci lidmi denně, avšak od dubna si přišlo k Čechům "pohrát a zahrát" každý den deset až čtrnáct tisíc lidí.
Mottem Expa byla moudrost přírody a ČR si zvolila jedno z podtémat, a to umění života. Dřevěný pavilon plnily zvuky, jež vyluzovali s pomocí exponátů sami návštěvníci. K dispozici měli vodní varhany, kamenné cimbály i trubky, které vydávaly zvuk zvonů. Hudbymilovní Japonci proto často překypovali nadšením.
Princ Naruhito se od svých spoluobčanů neliší a při červnové návštěvě českého pavilonu hovořil o Antonínu Dvořákovi, Bedřichu Smetanovi i o Talichově kvartetu, které v květnu na Expu vystoupilo. ČR v době konání výstavy uspořádala v Japonsku také několik doprovodných akcí, na nichž přestavila českou hudbu, výtvarné umění i film.
Prefektura Aiči předává štafetu čínské Šanghaji, která uspořádá světovou výstavu v roce 2010