Článek
"Dvacítka obrazů o slovanských dějinách by byla v roce 2012 na tři měsíce v muzeu, o kterém se říká, že je nejkrásnějším výstavním prostorem na této planetě. Už tam byla například kompletní výstava da Vinciho i Van Gogha a určitě by to zvýšilo prestiž Muchova díla i povědomí o České republice v Japonsku," řekl Bufka. Epopej, tvořená 20 plátny s náměty ze slovanské historie, je nyní vystavena v moravskokrumlovském zámku.
Radiožurnál informoval, že Japonci za zápůjčku Česku slibují, že uhradí restauraci většiny obrazů z cyklu, zaplatí dopravu a výrobu speciálních transportních beden pro přepravu pláten, která mají rozměry až šest krát osm metrů. Slovanskou epopej by opravoval český tým restaurátorů a konkrétně by se zaměřil na 12 obrazů, které podle Bufky opravu nutně potřebují. Podle neoficiálních informací by pojistná částka celého cyklu v tomto případě byla až 50 miliónů eur (zhruba 1,3 miliardy korun), uvedl Radiožurnál.
"Na konci příštího roku bychom plátna ze zámku v Moravském Krumlově srolovali a v klimatizovaných bednách bychom je letecky přemístili do centra Tokia," řekl Bufka. Podle něj tam sice obrazy budou tři měsíce vystavené, ale mimo Česko budou kvůli transportu i aklimatizaci děl asi půl roku.
"Jako šéf Galerie bych byl určitě rád, kdyby pak přímo z Japonska v tom roce 2012 Slovanská epopej zamířila už ne do Moravského Krumlova, ale do Prahy, kde by mohla být umístěna buď v novém pavilonu, anebo v náhradních prostorech," prohlásil Bufka. Uvedl, že epopej může být dočasně nejenom ve Veletržním paláci, kde byla v roce 1928 poprvé vystavena, ale například i v Jízdárně Pražského hradu. Zamlouvá se mu i představa Muchova vnuka Johna Muchy, aby Muchovo muzeum vzniklo na Letné v Praze, kde na přelomu 50. a 60. let minulého století stál pomník někdejšího sovětského diktátora Josifa Stalina.
Rozhodne rada města
Zájem japonské NHK Promotions o Slovanskou epopej vítá i radní pro kulturu Ondřej Pecha. "Druhá věc je, jak se na celou nabídku tak prestižní společnosti bude dívat rada města. Máme připraveny materiály jako například smlouvy o krátkodobé zápůjčce i pojistné smlouvy a příští měsíc bych to chtěl kolegům předložit k projednání," řekl.
Alfons Mucha daroval cyklus 20 pláten s náměty ze slovanské historie Praze s tím, že pro ně vystaví novou budovu. Muchův vnuk by novou galerii v Praze rád viděl do roku 2015. Pokud se tak nestane, připouští, že by mohl začít jednat i s jinými městy v Česku. Moravský Krumlov, v jehož zámku je epopej přes 45 let umístěna, má obrazy od Prahy půjčené. Praha smlouvu o výpůjčce už několikrát prodloužila.