Článek
„Prožít první veřejnou projekci mého filmu společně s herečkami, Vojtou Dykem, Václavem Luksem (zakladatel barokního orchestru Collegium 1704 – pozn. red.) a dalšími spolupracovníky, kteří filmu tolik dali, byl opravdu velmi silný zážitek. Chtěl bych jim všem ještě jednou poděkovat,“ uvedl k premiéře Václav.
Početná delegace
Diváci odměnili českého zástupce v hlavní soutěži dlouhými ovacemi, a ještě po skončení čekali na tvůrce v předsálí, kde se s nimi mohli pozdravit.
Početná delegace v čele s Petrem Václavem, Vojtěchem Dykem a italskými herečkami Barbarou Ronchi, Lanou Vlady a Elenou Radonicichi se pak sešla s novináři na tiskové konferenci. Novináři v mnoha jazycích film velmi vřele ocenili a zajímali se o Myslivečkovu osobnost i o podrobnosti z natáčení.
Režisér Václav připomněl, že Mysliveček byl geniální skladatel, ale přesto upadl téměř v zapomnění. „Neexistují ani skoro žádné historické prameny, z nichž bychom mohli čerpat, základ pro psaní scénáře tvořila Myslivečkova korespondence s Wolfgangem Amadeem Mozartem, který byl sice o dvacet let mladší, ale spřátelili se,“ řekl.
Rozpočet? 138 milionů korun
Vyprávění o dnes téměř zapomenutém hudebním géniovi z 18. století patří k nejnákladnějším českým filmům. Natáčel se hned v několika státech. Také herecké obsazení je mezinárodní. Celkový rozpočet dosáhl 138 milionů korun.
Vojtěch Dyk ke světové premiéře ještě dodal: „Pro mě, muzikanta, bylo úžasné náš film nejenom konečně vidět, ale i slyšet v sále, který běžně funguje jako koncertní síň, a má proto dokonalou akustiku. Co Václav Luks se zpěváky a jeho orchestrem dokázali, je neuvěřitelné!“
Jasno bude v sobotu
Hlavní cenu, Zlatou mušli pro nejlepší film, a další ocenění jubilejního festivalu v San Sebastiánu vyhlásí mezinárodní sobota v sobotu večer. Do českých kin vstoupí Il Boemo 20. října.
Snímek se bude ucházet také o užší nominaci v rámci amerických Oscarů. Jako českého reprezentanta ho do nich vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).