Hlavní obsah

Hudebník Richard Marx: Stále skládám i pro jiné umělce

Right Here Waiting, jedna z nejslavnějších romantických skladeb historie, bude poprvé odehrána v České republice naživo v originálním podání. Autor tohoto hitu z konce osmdesátých let, americký hudebník Richard Marx, ji představí na svém vystoupení 30. srpna v pražském Divadle Hybernia. Dorazí v rámci koncertního The Songwriter Tour.

Foto: archiv umělce

Richard Marx vydal třináct studiových alb.

Článek

Vaši rodiče byli hudebníci. Byl to jejich příklad, který vás přiměl k tomu, abyste se jím stal také?

Vyrůstání v hudební rodině mě rozhodně ovlivnilo. Viděl jsem každý den, jak rodiče svou profesi milovali. Nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že bych dělal něco jiného než hudbu.

Co pro vás po tom rozhodnutí bylo největší výzvou?

Když jsem začínal, nahrávací společnosti mě několik let neustále odmítaly. Já ale pracoval dál, byl jsem na scéně jakýsi muž v pozadí. Psal jsem písně pro jiné umělce a zpíval jsem i hrál na deskách jiných lidí. Vedle toho jsem nicméně neustále psal písničky pro sebe.

Velmi jsem toužil po tom, abych byl součástí hudební komunity v Los Angeles. Vzal jsem proto tenkrát jakoukoli hudební práci, kterou mi nabídli. Všechna ta tehdejší odmítnutí bolela, ale věřil jsem si a snažil se.

Z jakých zdrojů jste se tvorbě písní učil?

Hodně jsem se naučil od svých rodičů. Na začátku osmdesátých let jsem pak začal pracovat s Lionelem Richiem a poté s producentem Davidem Fosterem. Od nich jsem se toho naučil nejvíc, přitom stačilo sledovat je při práci. Bylo to, jako bych absolvoval vysokou tvůrčí hudební školu.

Vaši spolupráci s Lionelem Richiem odstartovalo to, že se mu líbily vaše písničky. Jak se k němu dostaly?

Přítel přítele přítele mu jednou předal mou demokazetu. Lionel byl tak laskav, že si ji poslechl, a pak ještě laskavější, že mi zavolal do domu mých rodičů a povzbudil mě, abych pokračoval ve své kariéře.

V minulosti jste spolupracovali na písních různých interpretů. Která z nich je vaší oblíbenou?

Je jich mnoho. Jednou z nich je Long Hot Summer, kterou jsem napsal s Keithem Urbanem. Také miluji The One That Got Away, kterou jsem napsal s Kennym Logginsem.

Jak vzpomínáte na konec osmdesátých let, kdy jste vydal své první sólové album a byl jste nominován na Grammy?

Samozřejmě to byla vzrušující doba, ale pamatuji si především, že to bylo extrémně hektické a rušné. Například v letech 1987 až 1990 jsem byl na cestách třicet měsíců.

Proč jste v polovině devadesátých let opustil Los Angeles a vrátil se do Chicaga, kde jste se narodil?

Mé děti měly brzy dosáhnout školního věku a já vnitřně cítil, že na předměstí Chicaga budou mít hezčí výchovu než v Los Angeles. Později jsem se přestěhoval do Los Angeles zpět a moji blízcí bydlí poblíž mě.

Skládáte ještě pořád pro jiné umělce?

Ano, dělám to stále. Jednou jsem s tím začal a nikdy jsem nepřestal.

Související témata:
Richard Marx

Výběr článků

Načítám