Článek
Americká asociace hudebních vydavatelství (RIAA - Recording Industry Association of America) uvedla, že žaloby na porušení copyrightu byly podány u příslušných soudů po celých Spojených státech. Její prezident přirovnal stahování nahrávek k drobným krádežím v obchodech. "Přišel čas s tím skoncovat," prohlásil Sherman a uvedl, že záplava žalob má spíše odradit od podobného jednání, než dospět k širšímu vymáhání pokut.
Odborníci jsou rozpačití
Odborníci varují před kriminalizací činnosti, které se věnuje v USA příliš mnoho lidí, mnozí z nich v nedospělém věku. Odhaduje se, že nahrávky hudby si na serverech vyměňuje kolem 60 miliónů Američanů.
Případy porušení autorských práv trestají zákony USA pokutou od 750 do 150 000 dolarů za každou zcizenou nahrávku hudby.
Senátor Norm Coleman z Minnesoty již vznesl podnět k projednání tohoto případu v Kongresu USA. "Hudební průmysl se oprávněně snaží ochránit své zájmy, ale nepřeji si, aby se kriminilazovalo jednání 60 miliónů dětí," řekl Coleman.
Někteří právníci upozorňují, že výměna nahrávek na internetu nemůže být postižena, dokud takové jednání neoznačí za ilegální soud nebo Kongres USA. Jde také o to, že určitý podíl vyměněných nahrávek je od autorů, kteří nejsou chráněni RIAA.
Další tažení proto serverům
Podle některých spekulací RIAA vyhlásí amnestii pro individuální účastníky výměn hudebních nahrávek na internetu, ale ta se nebude vztahovat na firmy, které takovou činnost vyvíjejí profesionálně. Hudební vydavatelství podnikají kroky vůči serverům, které stahování umožňují, jako je Kazaa. Ty umožňují přímé propojení počítačů třetích osob za účelem kopírování typu "peer to peer". To podle hudebního průmyslu způsobuje zřetelný pokles prodejů CD, přestože stažené nahrávky mají horší kvalitu. Firmy už dříve uspěly v boji proti Napsteru.