Hlavní obsah

Zpěvák Ondřej Brejška ze skupiny Poetika: Některé písně vznikly za hodinu

Poetika vydává v pořadí třetí studiové album. Dostalo název Slunce v barvách antracitu a je její první, na němž není v každé písni zakomponovaný rapový úsek. Před třemi lety, když se kapela rozešla s rapperem Edou Rovenským, od takového konceptu ustoupila. Na otázky odpovídal zpěvák Ondřej Brejška.

Foto: Universal Music

Poetika - zleva Dave Matsu (kytara), David Nevěčný (bicí), Ondřej Brejška (zpěv) a Daniel Hrdlička (klávesy)

Článek

Obávali jste se po odchodu Rovenského reakcí fanoušků?

My i naše vydavatelství Universal Music jsme počítali i s variantou, že přijde silná vlna nevole. To se ale nestalo. Byli lidé, které to mrzelo a napsali nám, že dál budou sledovat tvorbu naši i jeho. Jiní psali, že jsme pro ně skončili a už je nezajímáme, a další že už nemáme právo používat název Poetika. Ozvala se ale i spousta těch, kterým se ten tah líbil.

Všechny názory jsme chápali. Dělali jsme krok do nejistoty, mohl teoreticky znamenat i náš konec.

Ten nicméně nepřišel.

Naštěstí se stalo něco úplně jiného. Na konci roku 2022, v nové sestavě, jsme vydali singl Půlnoc, který se stal nejhranější v našich rádiích a byl úspěšný i na streamovacích službách.

Mysleli jste na to, že byste Rovenského nahradili jiným rapperem?

Vůbec ne. Rozešli jsme se s ním po lidské i hudební stránce. Pokud bych měl zůstat jen u té hudební, nechtěli jsme už pracovat s něčím, co nám na našich písničkách vadilo.

Co vám vadilo?

Napsali jsme třeba dobrou melodickou skladbu, byli jsme spokojeni s tím, jak jsme ji zaranžovali, a nic nám v ní nepřekáželo. Před námi ale ještě bylo, abychom udělali rapovou pasáž, kterou do ní implantujeme.

Byla to nutnost, protože i on byl součástí kapely. Jasně, bylo to logické, s tím konceptem jsme do toho od začátku šli a koneckonců jsme s ním tehdy i uspěli. My ostatní ale už nechtěli opakovat pořád dokola to, co nás už nebaví.

Poetika

Poetika je česká skupina z Vysočiny, která vznikla v roce 2016.

Založil ji rapper Eduard Rovenský, zpěvák Ondřej Brejška a klávesista Daniel Hrdlička.

Kapela vydala alba Trinity (2017), Identity (2022) a Slunce v barvách antracitu (2025).

Jak jste pak přistoupili ke koncertním verzím starších písní, těm s rapovými částmi?

Nabízely se různé varianty. Přemýšleli jsme třeba o tom, že z nich rap vypustíme a nahradíme novými melodickými linkami. Nakonec jsme ale usoudili, že by z toho fanoušci nebyli nadšení, a tak se teď rapu ujal kytarista Dave Matsu. Baví mě to s ním překvapivě víc než originál.

V čem se změnilo vaše skládání?

Při práci na novém albu jsme rozšířili producentský tým. Do té doby to bylo pouze na našem klávesákovi Danovi Hrdličkovi, ale teď to děláme tak, že dokončíme písničku, která už je pro nás dobrá, pošleme ji producentovi Filipu Vlčkovi a on ji obvykle více či méně upraví.

Nějaké písně vznikly na našich vlastních songwriting kempech, tedy setkání autorů a jejich společném skládání. Původně jsme jezdili na ty, které dělal hudebník a producent Jenda Vávra, a byl to pro nás zážitek, který jsme si chtěli zopakovat. Nebylo na nich však pokaždé dost místa, zájem o ně byl obrovský, a tak jsme si začali pořádat vlastní.

Mimochodem, na jednom songwriting kempu mě hodně inspiroval Albert Černý z kapely Lake Malawi. Zatímco my ostatní se už v závěru celé akce loučili a já si šel trochu připitý pro cigarety, on seděl sám na pokoji s kytarou a skládal.

Řekl jste si, že byste měl být pilnější?

Přesně tak. A začali jsme dělat vlastní kempy. Nejprve na Vranově, potom na Fryšavě. Jezdí na ně celá naše kapela a zveme i další kolegy a producenty. Každý k tvorbě přistupujeme trochu jinak, což ty ostatní inspiruje.

Jednou Jendu Vávru napadlo, že budeme mít na každou písničku jednu hodinu. Zpočátku jsem se tomu smál, ale pak jsme na ten experiment přistoupili a ukázalo se, že to jde. Takhle pro nové album vznikly písně Půlnoc a Duše. Za hodinu.

Jaký koncept album Slunce v barvách antracitu má?

Je složeno ze dvou v atmosféře písní rozdílných částí, přičemž každá čítá šest položek. Album reflektuje mě, mé světlé i temné stránky.

A stejně jako mně, i jemu je nejlíp, když zvítězí zdravý balanc. Nejveselejší písničky píšu, když je mi nejhůř, a ty nejtemnější v dobré náladě, jelikož je píšu rád a skoro za odměnu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám