Článek
„Hrát budeme nově ve Velkém sále lázeňského hotelu Thermal, vždycky v minulosti jsme hráli v divadelním sále a takhle je to i pro nás premiéra. Ač se sál musí nějakým způsobem upravit pro pořádání koncertů, tak si myslím, že pro symfonickou hudbu to určitě bude vhodnější prostor,“ říká houslista a koncertní mistr ČF Jan Mráček.
Ten se hned první den ujme sólového partu ve Dvořákově houslovém koncertu.
„Antonín Dvořák je mi, přiznám se, úplně nejbližší ze všech. Promlouvá ke mně nejcitlivěji a nejvíce. Houslový koncert je toho důkazem, protože je to první velký romantický houslový koncert, který jsem zařadil do repertoáru už někdy v patnácti letech. Hraju ho déle než 18 let a jsem s ním opravdu velmi spjat,“ přibližuje.
RECENZE: Film Smetana zachraňují herci
I přesto je podle něj potřeba ho pořád nacvičovat. „Je to jako u sportovců, kteří musí být neustále v kondici, u nás je to totožné, i když něco hrajeme po stodvacáté, stejně to musíme stále cvičit dokola. Ale zase tyto ‚repertoárovky‘, které hrajeme často, zrají každým rokem a s každým novým provedením,“ myslí si.
Na pátečním programu bude zároveň i velký Janáčkův opus Glagolská mše, kantáta pro sóla, smíšený sbor a varhany na staroslověnský text. Pěvecká sóla přednesou hned čtyři sólisté: Ljubov Petrova, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein a David Leigh.
„Glagolská mše je vrcholné dílo Leoše Janáčka, které patří mezi naprosto stabilní skladatelské pilíře našeho českého hudebního dědictví. Já sám jsem tuto mši prováděl v minulosti již mnohokrát a je to vždycky pohlazení po duši,“ hodnotí ji Mráček.
Hudební program Variací nevynechá ani skladatele, jehož 200. výročí narození si letos připomínáme - Bedřicha Smetanu.
„Pro mě je to první průkopník ryze české muziky a myslím si, že s sebou nese až takový obrozenecký obraz češství a obrovskou životní snahu zasadit se o návrat k tomu našemu národu, ke kořenům,“ přibližuje svůj pohled na velkého tvůrce.
Podle Mráčka proměnil Smetana ve zlato vše, na co sáhl. V Karlových Varech zazní v sobotu první tři symfonické básně z cyklu Má vlast.
Dirigent Jakub Hrůša: Výbušné emoce nechávám na uzdě
Míří mezi elitu
Nastudování děl významných českých autorů však zazní nejen před karlovarským publikem, ale také za Atlantikem, a to pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie Semjona Byčkova.
Ve slavné newyorské Carnegie Hall zahrají filharmonici v prosinci hned tři koncerty, a pak budou pokračovat na další dva do kanadského Toronta.
„Pro nás je výlet do Karlových Varů vlastně taková menší veřejná generálka před zájezdem do Ameriky,“ směje se třiatřicetiletý Mráček.
„Je pro nás velkou poctou, že jsme pozváni do Carnegie Hall, a zejména na tři koncerty v řadě, to je opravdu ojedinělé. Většina orchestrů na pozvání má maximálně dva koncerty. Doufám, že toto nás pasuje do světové elity filharmoniků,“ říká houslový virtuos.
Na oba dny Variací jsou v plánu také koncerty pro veřejnost zdarma, zazní na nich skladby například od Josefa Myslivečka nebo Wolfganga Amadea Mozarta. Akci doplní i výstava snímků fotografa Tona Stana v budově Sparkasse na Divadelním náměstí a připravený bude rovněž filmový program.