Článek
Američtí The Offspring se na akci vrátili po osmi letech a nikoho nenechali dlouho hádat, kterým časům své historie se budou věnovat. Hráli především písně z alb Smash (1994) a Americana (1998), ve své diskografii nejúspěšnějších.
Z nich pocházejí hity, které prezentovali s vervou, jakkoli nebyl hlas zpěváka Dextera Hollanda vždy ochoten dostat se do devadesátkové pohody. Navrch přidali mimo jiné coververzi písně Blitzkrieg Bop od amerických Ramones a definovali tak set, v němž zůstal punk rock a z něhož se nevytratil melodický pop.
Australané Parkway Drive byli v disciplíně večerního zahřívání fanoušků přičinlivější. Nejen že svou show vyzdobili ohňovými efekty, které ty blízko pódia hřály z podstaty, ale servírovali aranžérsky nápaditý mix metalu a hard coru, jejž na čas ochutili hrou smyčců, častěji pak takovou energií, že ji z pohledu posluchače nebylo možné nevnímat.
Oslavy Vypsané fixy
Jedním ze zlatých hřebů druhého festivalového dne byl dvouhodinový koncert pardubické skupiny Vypsaná fixa. Za jiných okolností by asi nehrála déle než zahraniční hvězdy, jenže slavila třicet let svého bytí. Přehrála proto písně staré i novější a setkala se na pódiu s hosty, mezi nimiž byli třeba akordeonistka Supice ze Tří sester nebo Petr Fiala z Mňágy a Žďorp.
Pekelná show The Prodigy i nebeské radosti. Začal Rock for People
Obzvlášť milým příchozím byl Michal Thomes, šéf festivalu Rock for People. S kytarou v ruce si s kapelou zamuzicíroval a podtrhl tím fakt, že je-li Vypsaná fixa spojena s nějakou akcí celorepublikového významu, pak právě s festivalem Rock for People.
Poprvé se na něm ostatně představila v roce 2000, kdy se konal ještě v Českém Brodu (do Hradce Králové přibyl v roce 2007).
Britský zpěvák a kytarista Miles Kane moc nenadchl. Diváci mu svou nepřítomností pod pódiem mnoho důvěry nedali a on se prezentoval rockem nenápaditým a nesdílným.
Sofian Medjmedj ve snu
Zajímavé věci se děly i na menších pódiích. Výrazný byl koncert českého zpěváka Sofiana Medjmedje, jenž přidal k modernímu popu porci pravého rocku a prezentoval se jistým přednesem i solidní melodikou.
Mezi písněmi hovořil o tom, že se mu plní životní sen, což je sice milé, leč obvykle to není třeba dokola opakovat. Štěstí přeje pracovitým a připraveným.
Irská zpěvačka a skladatelka Bambie Thug letos písní, výrazem a smyslností šokovala na Eurovizi ve Švédsku. Zopakovat to měla na Rock for People, jenže kouzlo jí dlouho nevydrželo. Její v zásadě playbackové vystoupení brzy pozbylo přirozené živelnosti a provokativní tanečky a poněkud bezradné skladby byly postupně pro dobrou show málo.
Američanka DeathbyRomy v čele své téměř dívčí kapely sice střídala lepší pěvecké chvíle s průměrnými, dravost a provokativnost jí ale upřít nelze, stejně jako schopnost dávkovat emoce po silných střicích.
V pátek na Rock for People vystoupí britští Bring Me The Horizon, přijede i Kanaďanka Avril Lavigne, Američané Dogstar s hercem Keanu Reevesem u baskytary či Kanaďané Sum 41.