Hlavní obsah

Smetanova Litomyšl v novém. Rozsáhlé úpravy vylepší prožitek z hudby

Litomyšl

Druhé nádvoří litomyšlského zámku, kde se konají koncerty hudebního festivalu Smetanova Litomyšl, projde úpravou. Podle návrhu předního českého architekta Josefa Pleskota vznikne na památce UNESCO vysouvací střecha, která ochrání návštěvníky do osmi minut před deštěm, aniž by se přerušilo představení.

Litomyšlské nádvoří projde proměnouVideo: Stanislava Králová, Novinky

Článek

Pořadatelé akce přejmenovali druhé zámecké nádvoří na SmetaNOVÝ sál. To je ovšem nadnesené, místo je spíše open air prostorem. „Bude to unikátní spojení hudby a architektury,“ řekl ředitel hudebního festivalu Michal Medek.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Mobilní koncertní sál pojme až 1300 lidí.

Lidé budou na nádvoří vcházet jako do arény. Novinkou bude lehká mobilní střecha, která je k litomyšlskému zámku, památce UNESCO, šetrná. Konstrukce je vysouvací, nádvoří takřka neslyšně zastřeší za 6–8 minut, aniž by bylo třeba zastavit hudební program.

Stopku by hudební produkci vystavil jen silný vítr, to by musel dirigent koncert pozastavit.

„Hranice hratelnosti je rychlost větru 55 kilometrů za hodinu. Pokud bude foukat víc, musíme střechu nad diváky stáhnout zpátky tak, aby ji vítr nezdvihl a představení se nemuselo přerušit,“ řekl Medek.

Variace přinášejí emoce, říká umělecký ředitel MFF KV Karel Och

Hudba

Kratší příprava

Pořadatelé si od proměny slibují rychlejší festivalovou přípravu. Až doposud si na stavbu vyhrazovali měsíc, s 67. ročníkem (červen/červenec 2025) chtějí dobu zkrátit na polovinu, ideálně na deset dní.

„Z hlediska provozu památky je dobře, že se instalace urychlí. Bude to přívětivé pro návštěvníky zámku, kteří do této doby nebyli nadšení, že tady leží díly konstrukce. Rušilo to provoz, výklad jsme museli na arkádách omezovat. A nebude zakryté sgrafito, lidé nepřijdou o nádherný vizuální vjem,“ řekl kastelán litomyšlského zámku Petr Weiss.

Polepší si i diváci. Sedadla budou pohodlnější, navíc jich bude na druhém nádvoří víc než doposud.

„V parteru bude přes 750 míst, na prvních a druhých arkádách pak 300. Dalších 150 sedadel by mohlo vzniknout na balkoně nad první arkádou. Pokud by na programu nebyla opera, tak by se do orchestřiště mohly přidat židle, takže maximální kapacita by byla 1300 míst, což by pak byl největší sál v České republice. Dosud mohlo přijít lidí 1200 na orchestrální program a 950 na operu,“ řekl Medek.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Zmenšený model druhého nádvoří tak, jak jej navrhl architekt Josef Pleskot.

Architekt Josef Pleskot ještě nyní řeší, jak pohodlně usadit diváky na arkády. Vznikne zde lehká elevace, sedačky budou jiné než ve spodní části, ale designově budou ladit.

Adoptujte sedadlo

Část sedadel z prvních řad si mohou lidé adoptovat, tedy zakoupit pro sebe. Pořadatelé zatím k adopci uvolnili prvních 250 míst z prvních řad.

„Lidé dostanou přednostní právo na nákup vstupenky. Jejich židle může být označená jménem majitele, ale nemusí. Židli si svou adopcí kupují na tři roky,“ popsal Medek. Základní cena je 5 tisíc korun, přispět mohou do výše 50 tisíc korun.

Foto: Stanislava Králová, Novinky

Na druhém nádvoří litomyšlského zámku nyní probíhá archeologický průzkum.

Organizátoři si tak chtějí na vylepšené nádvoří vydělat. Architekt Pleskot odhadl proměnu na sumu mezi 60–70 miliony korun bez DPH.

Přibližně čtvrtinu pokryjí příspěvky města Litomyšle, Pardubického kraje a ministerstva kultury. Zbývající část chtějí pořadatelé získat od sponzorů, ale i drobných dárců.

Nyní na druhém nádvoří probíhá archeologický průzkum, poté zde na části vznikne základová betonová deska, tedy zpevněný povrch potřebný pro další stavební práce.

Litomyšl nejen Smetanova potěší i milovníky architektury

Cestování

Výběr článků

Načítám