Článek
Letošní jubilejní osmdesátý ročník nabídne od 12. května deset světových premiér, z toho devět skladeb vzniklých přímo na objednávku Pražského jara. Většina z nich bude uvedena v rámci projektu Prague Offspring, který je součástí festivalu od roku 2022.
„Za tu dobu jsme iniciovali vznik třiceti čtyř nových skladeb,“ řekl na tiskové konferenci dramaturg PJ Josef Třeštík. Rezidenčním souborem Prague Offspring se na další tři roky stává německý Ensemble Modern.
„Patří k nejlepším souborům věnujícím pozornost současné hudbě, je stylově otevřený experimentům s přesahem mimo klasickou soudobou hudbu směrem k divadlu a filmu. Za čtyřicet pět let své existence spolupracoval s řadou vynikajících skladatelů, mezi jinými s György Ligetim, Wolfgangem Rihmem, Stevem Reichem, Hienerem Goebbelsem a dalšími, “ objasnil Třeštík volbu rezidenčního souboru.
Na výstavbu Vltavské filharmonie bude moci přispět i veřejnost

Ke kompozici nových skladeb pro Pražské jaro byli vyzváni skladatelé Pavel Šabacký, Haštal Hapka, Jan Ryant Dřízal, Barbora Tomášková a Slavomír Hořínka, autory dalších světových premiér jsou Beata Hlavenková, Jan Klusák, Petr Wajsar, Pavel Zemek-Novák a Jindřich Feld.
Rezidenční tvůrčí osobností Prague Offspring je britský skladatel a dirigent George Benjamin, velký ctitel díla Leoš Janáčka, především jeho oper.

Spolu s rezidenčním orchestrem Prague Offspring Ensemble Modern se v Praze představí i britský skladatel a dirigent George Benjamin.
Na festivalu uvede dvě svá díla, operu Into the Little Hill na text dramatika Martina Crimpa, inspirovanou postavou krysaře z Hammeln, a instrumentální skladbu At first light, jež má svou výtvarnou předlohu.
Kromě skladatelů představuje festival každoročně i mladou dirigentskou osobnost v rámci projektu Debut Pražského jara, který v roce 2014 inicioval Jiří Bělohlávek.
Letošním debutantem bude Jan Sedláček, loňský asistent Jakuba Hrůši při provedení Smetanovy Libuše. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu uvede Dvořákova, Prokofjevova a Brittenova díla.

Ensemble Modern hraje nejen na tradiční, ale i v orchestru méně obvyklé nástroje. Na letošním PJ zazní i bendžo, cimbál nebo mandolína.
Na programu PJ nebude chybět ani Salon ZUŠ a koncert absolventů Akademie MenART, na němž bude provedena nová skladba Beaty Hlavenkové. Na tiskové konferenci se vlastní tvorbou představil její student, sedmnáctiletý klavírista Timofej Golev.
Součástí programu PJ jsou i mistrovské kurzy s francouzským klavíristou Pierrem-Laurentem Aimardem a se členy Ensemble Modern pro mladé skladatele i interprety, novinkou budou kurzy zaměřené na PR komunikaci a self-promotion.
„Pražské jaro je velmi důležitý velký festival s mimořádnou mezinárodní reputací a já jsem rád, že mohu být jeho součástí,“ říká skladatel a dirigent George Benjamin ve shodě s dalšími zahraničními i domácími osobnostmi jubilejního ročníku.
Dvořákova Praha dosáhla dospělosti

RECENZE: Wajsarovo a Petrovo zpívající violoncello
