Hlavní obsah

Police Symphony Orchestra chce v pražském Karlíně roztančit rockery a hiphopery

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Police nad Metují

Už 15 let dokazuje Police Symphony Orchestra, že nic není nemožné. Parta klasických hudebníků už má za sebou natáčení filmu, vyprodané pražské Rudolfinum i Lucernu. A letos chtějí roztančit i zatvrzelé rockery. V sobotu 26. dubna vystoupí v pražském Foru Karlín s hosty Barborou Polákovou a hiphopovou skupinou Prago Union.

Foto: Archiv Police Symphony Orchestra

Z koncertu v pardubické Enteria aréně

Článek

„Loni jsme na Rock For People zažili diváky, kteří dělají moshpit, zvedají půllitry piva a dělají ten správný koncertní bordel, a přitom byl na pódiu symfonický orchestr. A to je něco, co rozhodně chceme zažít znovu,“ říká umělecký šéf orchestru David Ostružár.

Pro posluchače si orchestr pod taktovkou Jáchyma Svobody a jeho sbor pod vedením sbormistra Ondřeje Baudyše připravují mix populárních hitů, rocku, rapu i filmovek, od Imagine Dragons přes Duu Lipu až po Black Eyed Peas.

„Barbora Poláková zazpívá dvě písně ze své nejnovější desky ON/OFF a polický symfoňák je jediný, se kterým propojuje svůj pěvecký um. Stejný počet písní zazní i od Prago Union, třešničkou na dortu bude společná píseň všech zúčastněných. Vedle symfonických aranží populárních hitů zazní i pár čistě orchestrálních kousků, aby se nezapomnělo, odkud PSO vychází,“ prozradila mluvčí souboru Michaela Sikorová.

Zrozeni v Polici

Jak to ale celé začalo? Kde se zrodil fenomén PSO, jak si říkají? Police v názvu neznamená policejní, ale místo vzniku - východočeská Police nad Metují.

Ovšem Symphony, ta už je skutečná. Vody české taneční hudby čeří skutečně symfonický orchestr s houslemi, violami, violoncelly a klasickými kontrabasy. Celkem asi 150 mladých muzikantů, zpěváků a dobrovolníků v průměrném věku dvaadvacet let. S nekonečnou energií hrají symfonickou hudbu. Ale trochu jinak.

Foto: Archiv Police Symphony Orchestra

Police Symphony Orchestra

„Ideou bylo, že vzniká orchestr, který hraje vše, co se orchestru líbí, a nedáváme si v žánrech žádné hranice. Od začátku tedy hrajeme filmovou hudbu, klasiku, ale právě i populární hity i novinky na popové scéně. Pro nás je důležitá myšlenka, a to i v kontextu směřování orchestru, že hudba je jen jedna a žánry by se měly zkrátka propojovat. Také se snažíme ukazovat, že v každém žánru je možné najít kvalitní věci, a vyhýbáme se selekci, že nějaký žánr je více, jiný méně,“ řekla Novinkám zakladatelka tělesa Petra Soukupová.

Hudba pomáhá. Doslova

Police Symphony vznikla na myšlence hudebníků hrát to, co mají rádi. A s lidmi, kteří to mají nastaveno stejně tak, aby společně vytvořili svůj hudební bezpečný prostor.

„Místo, kde my sami čerpáme energii. A snažíme se ji přenést i na diváky, abychom všichni v jeden moment na chvíli zapomněli na okolní svět, a tak dobili baterky sobě i jim. A chceme pomoci i těm, kteří mají zrovna energie méně nebo ji ztratili,“ upozornila na další důležitý aspekt fungování souboru Michaela Sikorová. Tedy na touhu rozdávat radost hudbou a pomáhat.

„Letos naše benefiční aktivity představujeme v rámci koncertů a projekcí filmu Velký finále PSO a následných After Movie Talkshow se členy orchestru, koncertními hosty a odborníky v oblasti duševního zdraví,“ pokračovala Sikorová s tím, že cílem je finančně podpořit provoz Sociální kliniky, poskytující dostupnou psychoterapeutickou pomoc po celé republice.

„Chceme vybrat alespoň milion korun a šířit osvětu a otevřenou debatu k tématu well-beingu mladých lidí. Hlavním benefičním projektem bude červencový 7. benefiční Open-Air doma v Polici nad Metují,“ pozvala na závěr na další z řady koncertů Petra Soukupová.

Související témata:
Police Symphony Orchestra
Police nad Metují

Výběr článků

Načítám