Článek
Festival ve formě bienále pořádá od roku 1993 Jednota hudebního divadla spolu s pražským Národním divadlem jako hlavním partnerem, na jehož scénách se odehrává podstatná část programu, ale i se všemi zúčastněnými operními domy a soubory, které se podílejí na nákladech a samy si volí titul, jímž se hodlají představit publiku v metropoli.
Festivalu se účastní jak zřizované operní domy, tak i produkce vzniklé nezávisle na tradiční operní síti divadel. Těch druhých se rodí stále více a letos co do počtu položek tvořily převážnou část festivalového programu.
Smyslem festivalu není vytvořit atmosféru vzájemné konfrontace, ale sledovat současnou podobu a směřování hudebního divadla v co nejširším záběru. A kromě toho dát i prostor k tvůrčí diskusi, který je naplňován jednak besedami pro veřejnost, jež má možnost setkat se s inscenátory i interprety po každém představení.
O tyto besedy je velký zájem a diskuse, fundovaně vedené předsedou pořádající Jednoty hudebního divadla Josefem Hermanem, se týkají zásadních otázek inscenování opery.
Druhou, neméně důležitou součástí festivalového dění je společné setkání šéfů operních souborů na neveřejném jednání, kde se probírají problémy týkající se provozu i uměleckých programů jednotlivých divadel

V dramatickém závěru opery Salome (Linda Ballová) drží uťatou hlavu proroka Jochanaana.
Co tedy přinesl letošní ročník Opery? Především spoustu zážitků z krásných inscenací, které navštívilo téměř osm a půl tisíce diváků.
Vedle známých titulů Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, W. A. Mozarta, Giacoma Pucciniho a dalších klasiků měli diváci možnost seznámit se i s díly běžně neuváděnými, jakými byly například Szymanowského Král Roger, Cherubiniho Médea nebo u nás dosud nehraná opera Nina Roty Florentský slaměný klobouk, Malý princ Rachel Portmanové anebo zcela nová opera Jana Jiráska Komenský napsaná přímo pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích.

Martin Šrejma si odnáší cenu poroty kritiků za roli Fadinarda v inscenaci opery Florentský slaměný klobouk Nina Roty v nastudování Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.
Velmi pestrý program nabídly alternativní produkce, které se odehrávaly nejen na klasických operních scénách, ale třeba i ve vršovickém Vzletu, kde byla uvedena operní Zabijačka nebo opera Holoprtské posvícení, nebo v holešovické La Fabrice, kde byla uvedena opera Sara ´smile a Kyasovo Druhé město.
Ve Winternitzově vile zazněla hned tři drobnější hudebně-dramatická díla, ve Studiu Hrdinů experimentální inscenace I-ME, ve veřejném prostoru na Náměstí Václava Halva zase produkce, kde se projížděly dvě operní pěvkyně na koloběžkách a jejich hlasy zněly za doprovodu čtveřice saxofonistů.
Ceny festivalu Opera 2025
Cena kritiků za nejlepší inscenaci
Richard Strauss: Salome, Národní divadlo Brno
Cena kritiků za mimořádnou intepretaci role
Martin Šrejma za roli Fadinarda v opeře Nina Roty Florentský slaměný klobouk, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava
Cena diváků za nejlepší inscenaci
Hurvínek prodává nevěstu, Národní divadlo Brno a Divadlo Spejbla a Hurvínka Praha
Cena diváků za mimořádnou interpretaci role
Tereza Kavecká za titulní roli v Janáčkově opeře Káťa Kabanová, Slezské divadlo Opava
Cena ředitelky festivalu
Ondřej Kyas: Druhé město, Ensemble Opera Diversa Brno
Cena výboru JHD za významný počin v oblasti hudebního divadla
Ensemble Damian Olomouc
Všechny tyto produkce ukázaly méně obvyklé, ale nikoli pouze formální cesty k opeře, jež dnes už zdaleka není jen takzvaně vážným uměním.
S velkým zájmem diváků se setkala i představení pro děti, ať už to byla Křičkova půvabná opera Tlustý pradědeček v podání Dětské opery Praha, Malý princ banskobystrické Státní opery anebo půvabný přepis Prodané nevěsty v součinnosti Divadla Spejbla a Hurvínka a brněnského Národního divadla, který si zaslouženě odnesl i cenu nadšených diváků.
Prodaná nevěsta ostatně zazněla na festivalu dvakrát, také inscenace souboru Opera lidem v sále Pražského Hlaholu byla netradiční a divácky vřele přijatá.

Alternativní operní produkce se odehrály i v netradičních prostorech. Produkce Písně ztracených duší souboru Lieder Society byla situována do bývalé pražské Jízdárny Savarin.
Udělené ceny, ať už odbornou porotou či diváky, směřovaly k opravdu kvalitním produkcím, z nichž výjimečné postavení měla Salome Janáčkovy opery brněnského Národního divadla, ale stejně tak by si ocenění zasloužily i další produkce, které se ocitly v nominacích – Král Roger košického Národního divadla, Myslivečkův Adam a Eva libereckého Divadla F. X. Šaldy či Druhé město souboru Opera Diversa, jemuž cenu udělila ředitelka festivalu Lenka Šaldová.
Ceny v podobě skleněné plastiky sklářského výtvarníka Václava Hanuše s motivem operní pěvkyně navrženým výtvarníkem Vladimírem Jiránkem, takzvané Libušky, budou předány zástupcům souborů z jeviště operních divadel v místě jejich působení.

Opera Ondřeje Kyase Druhé město získala Cenu ředitelky festivalu Lenky Šaldové. Na snímku Alžběta Symerská a Michael Robotka
Letošní mimořádně nabitý festivalový ročník ukázal i to, že má-li pokračovat ve stejně důstojné podobě, musí se proměnit jak jeho financování, tak i produkční model. Opera v 21. století totiž žije velmi pestrým životem a předvést její tvář během několika měsíců je dnes nejen žádoucí, ale i velmi náročné.
Ostatně maratón pětadvaceti večerů o tom podal výmluvný důkaz. Pozitivní zpráva je, že jak ze strany operních divadel a souborů, tak i diváků je o festival, který má mimořádné postavení nejen u nás, ale i v Evropě, stále velký zájem.