Článek
Na kytaru chtěl brnkat už jako desetiletý, neboť ho tehdy uhranul Elvis Presley. Jakmile ale zjistil, že naučit se hrát není tak snadné, rozhodl se ještě počkat. Když pak v patnácti viděl v televizi Beatles, jeho sen se mu vrátil a on to zkusil znovu.
Shromáždil úspory a koupil si za ně první kytaru. Stála 18,98 dolaru a s odstupem času se ukázalo, že to byla jeho nejlepší investice v životě. Investice, která mu později umožnila vydělat pohádkové jmění.
Jeho hudební kariéra přitom mohla dopadnout úplně jinak. Možná by dokonce neexistovala, nebýt jisté nehody.
Nemusel do Vietnamu
V devatenácti letech ho povolali jako vojáka do Vietnamu, což byla v šedesátých letech v Americe běžná věc. Byl si vědom všech možných nebezpečí, která byla s takovou cestou spojena, a chtěl se jim vyhnout. Nakonec měl štěstí, komise ho shledala pro vojenskou službu nezpůsobilým.
Dva roky předtím měl totiž nehodu na motorce. Nejenže si pohmoždil končetiny, ale utrpěl i otřes mozku. To ho zachránilo. Na konci odvodu, během něhož se snažil komisaře přesvědčit, že má problém jim kvůli prožitému otřesu mozku porozumět, zazněla pro historii muziky klíčová věta: „Z toho kluka voják nebude.“
Boss, jak mu dnes hudební svět říká, později ve svých písních mnohokrát proti válce protestoval, i když možná ne každý jejich poselství pochopil.
Dvacet cen Grammy
Další kytaru mu koupila matka, když si na to vzala půjčku. V šestnácti vstoupil do skupiny Castiles, kam ho vzal přítel jeho sestry. Kapela získala angažmá v newyorském klubu Greenwich Village, ale za pár týdnů se rozpadla. V té době mu kromě Beatles byli vzory Rolling Stones, Elvis Presley a Chuck Berry. Později, když už bral hru na kytaru smrtelně vážně, i Jeff Beck a Eric Clapton, mistři kytarové hry.
V roce 1971 dal dohromady skupinu, jež dostala prostý název The Bruce Springsteen Band. Měla deset členů včetně dechové sekce a dívčího sboru. Pořadatelé však o soubor s takovým počtem lidí neměli zájem, a tak ji po roce zredukoval a vznikl E Street Band. S ním hraje dodnes.
První úspěch zažil v roce 1974, kdy kritik, producent a jeho pozdější manažer Jon Landau ocenil jeho koncert v magazínu The Real Paper. Napsal: „Viděl jsem budoucnost rokenrolu a jeho jméno je Bruce Springsteen.“ Fakticky se ale proslavil o rok později, kdy jeho album Born To Run v nejlepším smyslu slova šokovalo svět.
Dodnes vydal 21 studiových desek a 23 koncertních. Získal 20 cen Grammy a měl na ně 51 nominací. V roce 2021 prodal záznamy své hudby a vydavatelská práva firmě Sony za 500 milionů dolarů. To je v přepočtu zhruba 11,1 miliardy českých korun.
Na koncertě hrál přes čtyři hodiny
Před několika roky začal zase chodit do kostela. Vysvětlil to tak, že víra pro něj vždy byla základem jeho životních názorů. Pravidelně navštěvuje kostel ve Freeholdu v New Jersey, v němž kdysi sloužil jako ministrant.
„Jak stárnete, stáváte se duchovnějším,“ vysvětlil v rozhovoru pro The Times. „Jste blíž k druhému světu, takže možná to má co do činění s tím. Navštěvuji svůj malý kostel poměrně často. Katolická církev na mě silně působí.“
Springsteen je znám svou politickou podporou demokratů. V posledních několika prezidentských volbách se angažoval ve prospěch jejich kandidátů.
Proslul i velmi dlouhými koncerty. Rekord vytvořil v roce 2012 v Helsinkách, kde hrál čtyři hodiny a šest minut. V tom roce vystoupil i v České republice, a to na fotbalovém stadionu Slavie v Praze. V úterý se do Prahy vrátí po dvanácti letech.