Článek
Písnička, jak sám Horák s úsměvem poznamenal, se psala úplně sama. Zážitků z bezmála deseti let koledování byla spousta.
„Moje mamka u nás sbírku pořádala. Bylo mi asi šest let, když jsem šel koledovat poprvé, tehdy ještě se dvěma kamarády a dospělým dozorem. Při prohrabávání fotek jsem zjistil, že většinou jsem byl černý Baltazar, těžko říct proč,“ vzpomněl písničkář Michal Horák a poznamenal, že se asi rád držel vzadu a vystrkoval bradu.
Osobní zážitky promítl i do textu písně. Sliny ve flétně mu prý mrzly každoročně, stejně jako stále se opakující patálií byla padající a rozlepující se papírová koruna, šlapání si na plášť, zmrzlé prsty při hraní na kytaru nebo prostě jen rýma.
Martin Preiss: Jeden z nejtěžších momentů v procesu léčby je přijetí závislosti
S hudebními nástroji i s koněm
„Vždycky jsme s sebou měli hudební nástroje. Já nejčastěji hrál na kytaru nebo na zobcovou flétnu. Kamarád jednou tahal dokonce kontrabas nebo jsme s sebou měli i koně,“ pokračoval Horák ve vzpomínání.
A prozradil, že když někdo nepřispěl, stejně mu zazpívali, popřáli hodně zdraví a šli dál.
„Hymna je poděkováním všem, kdo svou účastí nebo podporou pomáhají naplňovat poslání Tříkrálové sbírky,“ vysvětlila Gabriela Víšová, hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky, a dodala, že k hymně vznikl také výpravný videoklip v režii Markuse Kruga.
FOTO: Městečko, které hostilo templáře, anděly, Komenského, víly i vlkodlaky
Natáčel se v prostředí středověkého městečka v barrandovských ateliérech. Kromě například zaměstnanců Charity si v něm zahráli i zpěvačka Jasmin nebo youtuber Janek Rubeš. Voiceover k videoklipu namluvil herec a dabér Martin Preiss.
Letošní 25. ročník tříkrálové sbírky potrvá do 14. ledna. Výtěžek je rozdělen podle předem daného klíče. Do míst, kde byly peníze vykoledovány, se vracejí téměř dvě třetiny (65 procent) výtěžku.
Dalších 15 procent jde na velké projekty regionálních (diecézních) charit. Dalších deset procent putuje na krizovou pomoc v zahraničí, zejména na okamžitou pomoc při mimořádných událostech, jako jsou povodně nebo zemětřesení, 5 procent použije na celostátní projekty Charita Česká republika a na samotnou organizaci sbírky je ze zákona určena režie také ve výši 5 procent vykoledované částky.
Tříkrálová sbírka
Největší charitativní sbírková akce v Česku, kterou každoročně na začátku ledna organizuje Charita Česká republika. Skupinky tří králů navštěvují domácnosti, zpívají koledy, předávají požehnání a vybírají příspěvky na pomoc lidem v nouzi.
Za 24 let existence se podařilo vybrat přes 2 miliardy korun, které Charita využila na širokou škálu projektů, od pomoci rodinám v tíživé situaci přes podporu seniorů až po mezinárodní humanitární pomoc.