Článek
„Rok české hudby si letos připomeneme nejen dílem nejslavnějších českých jubilantů, ale dáme prostor i zdejším úspěšným rodákům, jako byli Gustav Mahler nebo Erich Wolfgang Korngold, “ říká ředitel festivalu Jan Simon.
V programu tak zazní i hudba dalších českých tvůrců Leoše Janáčka, Josefa Suka, Bohuslava Martinů i Ervína Schulhoffa, a to v provedení špičkových interpretů.
Třikrát Bamberští symfonici
Hrůšovi Bamberští symfonici zahrají v Praze celkem třikrát. Bude jim patřit úvodní koncert s Dvořákovými ikonickými díly, Koncertem pro violoncello se sólistou Julianem Steckelem a Novosvětskou symfonií.
Na dalším koncertu uvedou Smetanovy symfonické básně Richard III., Valdštýnův tábor a Hakon Jarl spolu s Beethovenovou Osudovou symfonií. A budou i součástí výjimečného open air projektu Spojeni Mahlerem, kde Bamberští spojí své síly s Českou filharmonií.
Jakub Hrůša zůstane šéfdirigentem Bamberských symfoniků do roku 2029
Koncert se odehraje na pražském Výstavišti jako pomyslná replika světové premiéry Mahlerovy Sedmé symfonie v Praze v roce 1908, kdy pod taktovkou skladatele vystoupily orchestry České filharmonie a Nového německého divadla v Praze, jehož členové po odsunu z Československa položili základy právě dnešních Bamberských symfoniků.
Ze světových orchestrů uvítá festival i Vídeňské filharmoniky s dirigentem Christianem Thielemannem a londýnskou Academy of St Martin in the Fields s uměleckým vedoucím Joshuou Bellem. Z domácích těles nebude chybět Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem a dobovou interpretací Dvořáka.
Koncertní provedení opery Mrtvé město
Programová řada Opera in concert uvede koncertní provedení Korngoldovy opery Mrtvé město s mezinárodním pěveckým obsazením pod taktovkou Tomáše Braunera. V hlavní roli se představí litevská sopranistka Vida Miknevičiüté.
Stěžejní programová řada Dvořák Collection letos uzavře tříletý projekt kompletního provedení všech Dvořákových smyčcových kvartetů pod kurátorstvím Pavel Haas Quartetu.
K zajímavým položkám programu bude jistě patřit koncert, na němž vystoupí členové všech šesti letošních kvartetních těles, a vytvoří tak komorní smyčcový orchestr.
„Festival letos nabízí mimořádně vysoký počet koncertů a doprovodných akcí – bezmála čtyři desítky,“ oceňuje program 17. ročníku ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.
V nabídce jsou i klavírní recitály, a to od vítěze Chopinovy soutěže Erica Guoa až po legendární Marthu Argerichovou, jíž bude na pódiu partnerkou italsko-německá pianistka Sophie Paciniová.
A samozřejmě nebude chybět ani programová řada Pro budoucnost, v jejímž rámci vystoupí mladí finalisté soutěže Concertino Praga, Česká studentská filharmonie a uskuteční se i mistrovské kurzy pod vedením členů Vídeňských filharmoniků.
Uskuteční se i rodinný den, celému festivalu bude 31. srpna předcházet tradiční výlet Po stopách Antonína Dvořáka, který účastníky letos zavede do Brna. Vstupenky na všechny koncerty jsou v prodeji od úterý 12. března.