Hlavní obsah

Albert Romanutti z kapely Bert & Friends: Vznik každé písničky je kouzlo

Začalo to skvěle. Night Rider, první singl z alba České moře, vyšel loni i s videoklipem, ten byl nominován na Cenu Anděl. Celá kolekce, která vznikala tři roky, pak vstoupila do světa letos v říjnu. Jde ruku v ruce se dvěma obrazy, které zpěvák, skladatel a hudebník Bert, vlastním jménem Albert Romanutti, během tvorby namaloval. První z nich se stal obalem desky a ovlivnil i scénografii na chystaném křtu, jenž proběhne v pražském Foru Karlín 23. listopadu.

Foto: Šima Müllerová

Albert Romanutti předpokládá, že sobotní křest jeho kapely bude speciální.

Článek

Před lety jste vydali první singl Plody moří. Před pár dny vyšlo vaše první studiové album České moře. Vábí vás jako tvůrce písniček mořské téma?

Asi je to tak, že každý pracuje celý život na jednom díle. Ale možná přijde i jiná vlna, uvidíme. Některé symboly, nebo také prostředí a nálady, jsou přirozenou součástí člověka a pak se odrážejí v tom, co vytváří.

Moře mě přitahuje, znamená pro mě svobodu, a tím pádem se v něm rád koupu. Také je pro mě takovým vesmírem, ve kterém si mohu dělat, co mě napadne, a to je skvělé.

V písničce Plody moří je oslavováno z pohledu turisty, který jede do Chorvatska. Album České moře je poetičtější a nachází záblesky moře i v naší zemi.

Robbie Williams jako šimpanz a hlavní padouch životopisného filmu Better Man

Film

Jezdíte k moři pro inspiraci?

Když jsem pracoval na písničkách pro album, zajel jsem k moři, abych u něj načerpal to, po čem v textech a muzice toužím. Také je to vždycky osvěžení, ale teď, když už máme moře i v Česku, bude to jednodušší.

Nejprve jsme odjeli na vzdálený ostrov, kde jsem si půjčil paddleboard, a vyrazil do několikametrových vln. Představoval jsem si, že v nich budu surfovat, ale spíš surfovaly ony na mně. Musel jsem se smát, jak je to vlastně jednoduché. Nakonec jsem se rozhodl ponechat si tu skvělou představu surfaření bez mráčků, a v moři jsem se jenom koupal a přemýšlel.

Zmíněný singl Plody moří vyhlíží spíš jako hříčka. České moře naopak nabízí písničky dotažené aranžérsky i zvukově. Mění se váš vztah ke skládání?

Vznik každé písně je kouzlo. Jakmile se začnou rodit, jakmile vznikají nové smysluplné melodie nebo akordy a slova, které mě očarují, zamiluju se do nich. Když si pak uvědomím, co pro mě ta vášeň vyzařuje, začnu si to vizualizovat a věnuju se tomu, co mi napovídá. Potom už písnička dostává konečný tvar. Takhle jsem složil všechny skladby.

Plody moří mohou vypadat jako legrace, ale vznikaly z úplně stejného pnutí. I věci, které se setkaly s nějakým kýčem, lehkovážností nebo třeba vědomě vytvářejí jakousi chybovost, jsou pro mě krásné. Když jim uvěřím a osloví mě natolik, že se do nich zamiluju, je dobré je zaznamenat.

Foto: Šima Müllerová

Kapela Bert & Friends vydala první studiové album.

Vaše hudba není na první poslech jednoduchá. Je to záměr?

Když si ji člověk poslechne poprvé, skutečně se v ní nemusí hned zorientovat. Jenže to se mu může stát při jakékoli hudbě, kterou slyší poprvé. Kdyby si poslechl nějaký folklor ze země ze druhé strany světa, asi by ho také hned nechápal. Jakmile by ale v té zemi chvíli žil, byl by mu bližší, možná by si sám pak zpíval celé dny.

Myslím si, že naše písničky jsou takové zahrady, ve kterých může člověk pokaždé, když do nich vejde, objevit nová zákoutí. To mě na nich baví a jsem rád, když do nich vstupují další lidé.

Jak se ve vašich písničkových zahradách orientovali asijští fanoušci, pro které jste hráli v říjnu?

Byli jsme tam deset dní. Nejdříve jsme vystoupili v jihokorejském Soulu na Forrest Jazz Festivalu a potom jsme odjeli do Yokohamy v Japonsku na festival Yokohama Jazz Promenade.

To, jak tam lidé přijali naši hudbu, připomínalo to, jaké jsme je potkali v ulicích města. Jihokorejci jsou obecně živější, takže koncert v Soulu byl pohodovou akcí pod širým nebem. Byli vstřícní, přátelští a otevření.

V Yokohamě jsme hráli pro asi šest set lidí, kteří po celou dobu hlavně poslouchali. Byli pokorní a pozorní. Až když jsme celý koncert dohráli, zazněl potlesk a přišla i vřelá reakce.

Sluší se upřesnit, že v Soulu jsme vystoupili na pozvání pořadatelů festivalu, zatímco do Yokohamy nás pozvali lidé z Českého centra v Tokiu. Byl to festival českých interpretů, a vystupovali tam s námi také Nikol Boková a Libor Šmoldas.

Jaký bude váš sobotní koncert ve Foru Karlín?

Bude mít jinou atmosféru než naše běžné koncerty. Dokonce jinou atmosféru, než má většina koncertů. Chtěli bychom, aby na něm lidé zažili něco nového. Důležitou součástí je scénografie, která je pojata velmi divadelně. Na pódiu se vytvoří pláž, na které stojí dům, kabriolet a palmy, plují tam delfíni a lesknou se vlny moře.

Koncert odehrajeme pouze jako kapela a odehrajeme celou novou desku, kterou zároveň spolu s Frantou Skalou pokřtíme. Bude to velká oslava a také takový důkaz, že sny se plní.

Piš mi básně, zpívá Albert Romanutti. Kapela Bert & Friends má nový singl a videoklip

Kultura
Související témata:
Bert & Friends

Výběr článků

Načítám