Článek
Pro Liberec vytvořil fenomenální dílo, které se stalo symbolem města, a které ale také zastínilo jeho vlastní mimořádnou osobnost.
Zatímco ikonické stavbě hotelu a vysílače na Ještědu se ve stotisícovém Liberci věnovala v průběhu desetiletí řada výstav a dalších akcí, osobnosti a dílu architekta Karla Hubáčka se přímo v domovském Liberci věnovaly jen dvě. Ta první se uskutečnila už před 19 lety, ta druhá začne ve středu.
Jejím cílem je ukázat proměnu jeho osobnosti mezi 50. a 80. lety minulého století a také představit Hubáčka z více úhlů. „Hubáčků totiž bylo několik,“ vysvětluje spoluautor výstavy, kurátor Luděk Lukuvka.
Montovaný dům za cenu bytu v paneláku. Nikdo ho nechtěl, usadil se v něm autor vysílače na Ještědu
„Karel Hubáček nebyl jen tvůrcem české stavby století (Ještěd) a spousty dalších pozoruhodných staveb, ale také iniciátorem řady výjimečných počinů, které se dařilo uskutečňovat hlavně díky entuziasmu všech zúčastněných, jež si pan šéf získával zejména svým charismatickým lidským přístupem. Karel Hubáček byl ale také obyčejný člověk, který větší část svého života prožil v experimentálním domku, který v době, kdy jej spolu se svými kolegy vytvořil, byl až příliš progresivní a nikdo v něm nechtěl bydlet. A odtud se také vypravoval do přírody, kde s vášní rybařil,“ dodal kurátor.
Nový dokument i plány
Aktuální pocta Hubáčkovi v libereckém muzeu shrne všechny jeho realizované a nerealizované stavby a představí také nový dokument o architektovi z produkce Paměti národa.
Nebudou chybět modely některých staveb ani fotografie Hubáčkovy architektury či snímky z jeho života. Poprvé budou k vidění jeho rané práce z 50. let, trnitá cesta k realizaci Ještědu i třeba plány opomíjené stavby kina v Doksech u Máchova jezera.
Na výstavě bude k vidění i několik věcí z Hubáčkova rodinného domu, který Severočeské muzeum nedávno získalo. V domě se navíc v rámci doprovodného programu budou od června do října, vždy v úterý odpoledne, provádět komentované prohlídky. První se uskuteční 18. června.