Článek
Do září 2025 bude Hrůša sdílet ředitelskou zodpovědnost za fungování operního domu. Britský deník The Guardian k tomu uvedl, že Pappano odejde z funkce po dlouhých 22 letech.
Druhý Čech v pořadí
Jedenačtyřicetiletý Hrůša bude druhým Čechem, který bude Královskou operu řídit, v padesátých letech minulého století ji krátce řídil Rafael Kubelík. ČTK o tom informoval mluvčí České filharmonie Luděk Březina.
V současnosti je Jakub Hrůša šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem legendárního orchestru Národní akademie Svaté Cecílie (Accademia Nazionale di Santa Cecilia) v Římě.
Zároveň je častým hostem nejvýznamnějších světových orchestrů v Evropě i v zámoří včetně Berlínských, Vídeňských a Mnichovských filharmoniků, amsterdamského královského orchestru Concertgebouw či Newyorské filharmonie, Bostonského symfonického orchestru a Clevelandského orchestru.
V Královské opeře dosud dirigoval Carmen v roce 2018 a letos v červnu inscenaci Lohengrina Richarda Wagnera. V souvislosti s prvním datem pro The Guardian zavzpomínal, že od začátku vzal do Londýna i svou rodinu: „Moje děti byly tehdy velmi malé, a tak jsem s sebou do Londýna přivezl celou rodinu. Milovali jsme to tam natolik, že jsme si pobyt prodloužili dvakrát, pak třikrát a zanedlouho jsme si uvědomili, že žijeme v Londýně!“
Londýn? Je můj domov
„Měl jsem tu čest pracovat na dvou nádherných inscenacích Královské opery jako hostující dirigent a nedávný Lohengrin byl jedním z vrcholů mého dosavadního uměleckého života,“ uvedl dále Hrůša.
„Nesmírně rád přijímám nabízenou pozici hudebního ředitele Královské opery a těším se na další spolupráci s jejím skvělým týmem, od hudebníků přes jevištní umělce a produkční až po management,“ sdělil ke svému jmenování.
Gabriela Beňačková a Jakub Hrůša dostali Cenu Antonína Dvořáka
„A jsem šťastný, že Londýn bude nejen místem, kde jsem vždy rád pobýval i pracoval a kde po větší část roku žije moje rodina, ale nyní také mým skutečným uměleckým domovem v oblasti opery. Považuji za opravdový dar, že své dovednosti a energii mohu věnovat budoucnosti tohoto výjimečného operního domu,“ dodal.
Hrůša bývá v zahraničí zvláště oceňován za vynikající interpretace děl velikánů klasické hudby od 18. do 20. století stejně jako za kanonická provedení slavných i méně známých skladeb českých autorů od Bedřicha Smetany až po současnost.
Mezi nejlepšími na světě
Podle ředitele Královské opery Olivera Maerse se Hrůša v symfonickém i operním repertoáru osvědčil jako jeden z nejzajímavějších dirigentů současnosti. „Zaujala nás nejen jeho vynikající umělecká tvorba, ale také velkorysost a vřelost jeho osobnosti,“ uvedl.
Královská opera je jednou z předních světových operních společností.
Sídlí v kultovním divadle Covent Garden a je proslulá jak vynikajícími inscenacemi tradičních oper, tak i objednávkami nových děl od nejlepších současných operních skladatelů, jako jsou George Benjamin, Kaija Saariahová, Mark-Anthony Turnage a Thomas Adès.