Článek
Spisovatelka Monika Zgustová v ní zachycuje autentická svědectví devíti „silných, vnímavých a statečných“ žen, které se bezúspěšně snažil zlomit stalinský režim. Tyto ženy se dokázaly vrátit do alespoň zčásti normálního sovětského života. Hrdinky knihy líčí nejen své hrozivé zkušenosti s prostředím stalinských lágrů, ale také návrat do civilu, jenž byl nejednou stejně nesnadný jako pobyt v místech s běžným lidským životem skoro neslučitelných.
Jedna kapitola je věnována Elle Marmanové, která vypráví také o dceři slavné básnířky Mariny Cvetajevové Ariadně. I ta byla poslána do pracovního tábora na Sibiř. Její otec byl zastřelen a matka spáchala ze zoufalství sebevraždu. V knize jsou zveřejněny dopisy, které Ariadna psala spisovateli Borisi Pasternakovi, jenž jí v dobách nejtěžších pomáhal.
Susanna Pečurová se v jednom z pracovních táborů setkala s ženou slavného skladatele Sergeje Prokofjeva Linou. „Byla to silná, houževnatá a nešťastná žena,“ řekla o své spoluvězeňkyni. Silné a houževnaté však byly všechny, o kterých kniha vypráví.
Spisovatelka Monika Zgustová se s nimi seznámila v roce 2008 v Moskvě na setkání bývalých vězňů gulagu.
„Místo toho, abych spatřila stíny bez duše, jak jsem si bývalé vězně představovala, byli mezi těmi, kdo se dostavili, vitální muži a ženy, ačkoli již měli svůj věk a nebyli nikterak zámožní. Překvapilo mě, že jsem na onom literárním a politickém večeru spatřila mnoho žen. „Jak mohly ty ženy tak kruté podmínky přežít?” tázala jsem se, zatímco jsem poslouchala, jak recitují své básně a čtou své povídky a eseje. Toho večera jsem se rozhodla, že z ruského hlavního města neodjedu, aniž bych udělala rozhovory s několika bývalými vězni,“ uvedla pro nakladatelství Argo.
Může se vám hodit na Zboží.cz: