Hlavní obsah

Hororová Týna: Pojďte pane, zahrajeme si hru. Film Saw si připomíná dvacet let od premiéry

3:54
3:54

Poslechněte si tento článek

Jeden z nejúspěšnějších hororových tvůrců současnosti James Wan debutoval v Hollywoodu snímkem Saw: Hra o přežití, který do amerických kin vstoupil 29. října 2004. Jak vznikl film o zvrácené hře, jejíž strůjce Jigsaw se dokonce dostal do českého komiksu Opráski sčeskí historje jako variace na večerníček Pojďte pane, budeme si hrát?

Foto: Cathy Greutert, Wikimedia Commons

Režisér James Wan (vlevo) se scenáristou Leighem Whannellem

Článek

Za původním snímkem Saw, který se rozrostl do sedmé nejvýdělečnější hororové filmové série s aktuálně deseti díly na kontě, stojí australský režisér James Wan a jeho krajan, scenárista Leigh Whannell.

Dvojice se potkala na filmovém oboru univerzity Royal Melbourne Institute of Technology a objevila stejný divácký vkus zaměřený hlavně na zombie horory a nákladné hollywoodské akční snímky.

Po promoci se spolužáci rozhodli natočit vlastní film. Zatímco ve škole měli technické zázemí a nemuseli řešit finance, coby absolventi ztratili o uměleckém světě iluze a zjistili, že tak jednoduché to v kinematografii není.

RECENZE Hororové Týny: Demi Moore už není v kurzu? Odpudivě sexy Substance učí, jak nestárnout

Film

Zásadní inspirací, o níž se Whannell rozpovídal pro server Bloody Disgusting, byl tehdy dvaadvacetiletým filmařům horor Záhada Blair Witch, který měl premiéru v létě 1999. 

Hit, jenž vznikl nízkorozpočtově s několika ručními kamerami a začínajícími herci, jim vnukl nápad, že by se také měli vydat minimalistickým směrem.

„Nejprve jsme zvažovali, že by se náš film odehrával ve výtahu z perspektivy bezpečnostní kamery,“ zavzpomínal scenárista. Wan si však nakonec prosadil finální návrh: dva muži sedí na protilehlých stranách v koupelně, jeden z nich je připoután řetězy a mezi nimi leží mrtvola. Netuší, jak a kdo je tam dostal, na což se budou usilovně snažit přijít.

Hororová Týna

  • Jmenuji se Týna a horory miluji od útlého dětství, kdy mi je mí přísní rodiče odpírali.
  • První hororový film, který jsem viděla, byl americký remake slavného japonského Kruhu z roku 2002 s Naomi Wattsovou v hlavní roli. Bylo mi šest let a černovlasá holčička Samara vylézající z televizoru mi nedala spát.
  • Mezi mé nejoblíbenější a subjektivně nejlepší horory patří Paranormal Activity (2007), Rosemary má děťátko (1968), Twin Peaks: Ohni, se mnou pojď (1992), Sinister (2012) a Nepřivolávej nic zlého (2022).
Foto: soukromý archív K. Skalníkové

Hororová Týna

Whannell sepsal scénář, na jehož realizaci ovšem s Wanem v Austrálii nesehnali finance. Producenty proto oslovili jiným způsobem. Levně natočili krátký film s vybranou brutální scénou a předložili ho americkému producentovi Greggu Hoffmanovi.

Toho námět zaujal a protlačil jeho celovečerní podobu i budoucí franšízu. Hoffman však bohužel zesnul krátce po premiéře pokračování z roku 2005.

Až po několika měsících od stvoření základní premisy filmu přišel scenárista s titulní postavou sériového vraha Johna Kramera s přízviskem Jigsaw. Jde o někdejšího stavebního inženýra, jenž umírá na neléčitelný nádor v mozku.

RECENZE Hororové Týny: Úsměv 2 zvedá koutky i hladinu adrenalinu

Film

Po pokusu o sebevraždu si Jigsaw začne více vážit života a tuto novou filozofii poněkud násilně nutí svým obětem. Ty musejí za účelem přežití hrát hru připomínající únikovou místnost, z níž vede cesta ven pouze prožíváním tělesné, případně duševní bolesti. Herními zápletkami pachatel naráží na různá morální pochybení, kterých se hráči dříve dopustili.

Jigsawův charakter není náhodný. Whannell jej vymyslel v době, kdy trpěl silnými migrénami, kvůli nimž podstoupil magnetickou rezonanci.

Když pak netrpělivě seděl v čekárně u neurologa, aby mu sdělil diagnózu, hlavou mu běžely katastrofické scénáře o tom, že mu zbývá rok života. Navíc si představil člověka, který by své rukojmí stavěl do situací, v nichž by měli na rozmyšlení dalšího osudu pouhých pár minut.

Pro Whannella to dopadlo dobře, pro jeho postavy obvykle nikoli. Scenárista je žene až na samou hranu sobeckosti a soucitnosti. Publiku pokládá následující otázku: Jsme zlí a bezcitní, když pomůžeme sobě a své rodině, ale opomineme druhé? Nebo je to naše lidská přirozenost?

Hororová Týna: Hugh Grant rozehrává ve filmu Heretik nejděsivější roli své kariéry

Kultura

RECENZE Hororové Týny: Mdlé Prokletí Salemu pohřbívá další román Stephena Kinga

TV a streaming
Související témata:

Výběr článků

Načítám