Článek
Hollywood a Bollywood dnes vyrábějí většinu filmů na světě. I když se často píše i o rostoucí čínské kinematografii a stále větších rozpočtech tamních filmů, v zahraničí o ně není moc zájem.
Město Los Angeles, sídlo Hollywoodu, se nyní zavázalo ke spolupráci s Indy v jednom ze svých nejprestižnějších studií.
"Indie byla vždy fascinována Hollywoodem a tato dohoda nás posunuje blíže k sobě s cílem dělit se o nápady a zkušenosti v domácí a mezinárodní produkci filmů," řekl indický producent Bobby Bedi, podle kterého se už filmaři těší na spolupráci s Los Angeles.
Starosta Los Angeles Antonio Villaraigosa upozornil, že bollywoodské filmy už se u nich točí a doufá, že jich bude stále více. Počet koprodukcí v posledních letech roste, např. studio Dreamworks, spoluzaložené Stevenem Spielbergem, pracuje s velkým indickým hráčem Reliance ADA Group.
USA upozorňují na pirátství, Indové to moc neřeší
V dubnu Američané také iniciovali "alianci proti porušování autorských práv". V Indii i v dalších asijských zemích jsou rozšířené dva hlavní druhy pirátství.
Jednak jsou to falešná DVD a sdílení filmů, což tam v podstatě nikdo neřeší. Na druhé straně kradou studia i příběhy a natáčejí je v indických verzích, proti čemuž se Hollywood brání žalobami, často neúspěšnými.
Např. v roce 2009 žalovali Američané autory filmu, kteří prý doslova opsali celou komedii My Cousin Vinny (Můj bratranec Vinny) a natočili ji v místním jazyce jako Banda Yeh Bindaas Hai.
Jiná žaloba se týkala indického filmu Hari Puttar: A Comedy of Terrors. Zástupci filmu Harry Potter z firmy Warner Bros protestovali, že název Hari Puttar je příliš podobný americkému trháku, ale u soudu neuspěli. Žaloba byla zamítnuta.