Hlavní obsah

Hlavní cenu AniFestu získal v Třeboni francouzský film Persepolis

Hlavní cenu Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest získal v pondělí večer v Třeboni animovaný film francouzské režisérky Marjany Satrapiové a Vincenta Paronnauda s názvem Persepolis. Porota ho zároveň označila za vítěze v kategorii celovečerních filmů.

Článek

V sedmi soutěžních kategoriích bylo uděleno 13 cen. Z českých tvůrců uspěl jen výtvarník Jaromír Plachý, který dostal za dvouminutový snímek Hrouda ocenění za nejlepší internetovou animaci a obdržel také nejvíc diváckých hlasů.

Komise vybraly do soutěží 287 filmů, celkem byly přihlášeny snímky z 59 zemí světa. Promítalo se na 14 místech v Třeboni, do města přijelo téměř 400 filmových odborníků. AniFest skončí v úterý přehlídkou oceněných filmů, organizátoři očekávají, že celkový počet diváků dosáhne 35 000.

Celovečerní film Persepolis, který vznikl podle autorčina stejnojmenného íránského komiksu v koprodukci Francie a USA, porotu okouzlil zejména tím, jak působivě líčí z pohledu dospívající dívky politickou situaci a hájí ideál svobody. "Je to naprosto fenomenální film, krásný jak z hlediska tematického, tak uměleckého. Osobní příběh poměrně nevýznamného malého člověka je vyprávěný tak, že vzbuzuje spoustu otázek o lidských právech a nutí nás zamyslet se, jak žijeme a jak vidíme svět kolem sebe," vysvětlil americký producent Ron Diamond, který byl členem poroty pro původní tvorbu.

Češi získali jedinou cenu

Jediným českým tvůrcem, kterého mezinárodní porota vybrala, se stal Jaromír Plachý, shodou okolností autor letošní znělky AniFestu. Za snímek Hrouda získal cenu za nejlepší internetovou animaci a úspěšný byl i u diváků, kteří mu dali nejvíc hlasů. "Česká tvorba nebyla v letošním ročníku příliš bohatě zastoupena. Produkce je v současné době početně nízká, loni se mnoho projektů neuskutečnilo. Proto mě potěšilo, že jednu z hlavních festivalových cen získal mladý český animátor. Ukazuje to, že česká mladá animace možná nabírá dech," řekl ředitel festivalu Petr Slavík.

Mezi tvůrci krátkých filmů zvítězil japonský režisér Koji Yamamura se snímkem Franz Kafka: Venkovský lékař. Porota ocenila, že zachovává pravého ducha Kafkova díla, je nápaditý, expresivní a originální. Cenu za velmi krátký film dostal snímek John a Karen, v němž podle poroty britský tvůrce Matthew Walker nešetřil jemným humorem a povedlo se mu dobře ilustrovat rozdíly povah a lidského chování.

Cenu za nejlepší TV film nebo seriál získaly Příběhy starého klavíru: Ludwig van Beethoven, které vytvořila Irina Margolinová z Ruska. V kategorii videoklipů, reklam a znělek se zaskvěla reklama Stínohra německého režiséra Michaela Reissingera, která důvtipným a moderním způsobem využila známé hry stínů vytvářející na stěně různé bytosti.

Studentská porota ocenila francouzský snímek Muž s kuřecí hlavou a zvláštní uznání dala německému filmu Nemocen láskou. Nejlepší školní kolekci poslala francouzská La Poudriére. Cena za nejlepší film vytvořený dětmi si do Británie odveze kolektiv dětí z Grindale Youth Club za snímek Když klub mládeže potká neštěstí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám