Článek
Obří mural o ploše kolem sto dvaceti metrů čtverečních vytvoří autor z vysokozdvižné plošiny v rámci tradičního streetartového festivalu Wallz mezi 21. a 27. červnem. „Na tom nejúžasnějším místě, které jsme si mohli přát,“ řekl Novinkám Jan Štěpán z městské společnosti Depo2015, který má zmíněnou akci na starosti.
Proluku před fragmentem středověkých hradeb, v níž se v sezoně koná řada kulturních akcích, lemují dva vysoké měšťanské domy. Levý zdobí už od roku 2001 rozsáhlá freska Theatrum mundi, která v líbivém stylu představuje postavy z plzeňské historie.
„Mural na pravé straně by na ni měl reflektovat, navazovat, dotvoří daný prostor,“ uvedl Štěpán a dodal: „Má spojovat minulost, současnost a budoucnost. Posune město dál. Ukáže, že není uzavřený skanzen, že je otevřené a živé. Malba bude podněcovat diskuse. Líbí? Nelíbí? Patří to tam? Nepatří?“
Barberena se soustředil na hlavní dominantu města, katedrálu. „Rozhodl jsem se prozkoumat její tvar a geometrické charakteristiky, které jsou typické pro gotiku a vrací se zpět i v současné době,“ okomentoval svůj návrh.
Globální výzva
Možnost ucházet se o šanci vyzdobit nejzajímavější stěnu ve městě vyhlásilo Depo2015 koncem listopadu.
„Využili jsme naše kontakty, obrátili se na Česká centra po celém světě. Rozšířilo se to nevídaným způsobem, doslova globálně,“ konstatoval Štěpán. „Na naši otevřenou výzvu přišlo do 20. ledna asi tři sta dvacet návrhů z celého světa. Hodně z Jižní Ameriky, ale i z Austrálie, Evropy, Afriky, Asie. Kupříkladu z Macaa, Filipín, Uzbekistánu, Etiopie,“ podotkl Štěpán.

Tak bude vypadat obří mural, který v červnu vyšperkuje bok domu v plzeňské Proluce.
Své mohla dělat i odměna pro vítěze ve výši 25 tisíc eur, tedy zhruba 650 tisíc korun. „To je i na světové poměry významná částka,“ konstatoval Štěpán.
V uvedené sumě je honorář a práce, materiál bude hradit město. „Celkem je na daný mural vyčleněno něco málo přes milion korun,“ dodal Štěpán.
Otevřená ruka radnice souvisí s tím, že Plzeň letos slaví významná výročí, od jejího založení uplyne 730 let, před deseti lety se honosila titulem Evropské hlavní město kultury.
Relativně málo zájemců - jen kolem dvaceti - bylo z Česka. Třeba umělec Chemis, jehož známé plzeňské dílo šlo před pár dny k zemi v rámci bouraní pavlačáku v Jateční ulici, se nezúčastnil.
„To místo v centru je úžasné, ale já do podobných soutěží moc nechodím, jsou příliš svázané,“ reagoval Chemis.
Indiáni, černoši a kroje
Prvotní probírku došlých návrhů provedli kurátoři festivalu Wallz. „Zabralo nám to tři týdny, zhruba třetinu jsme vyřadili hned,“ připomněl Štěpán.
„Nejkurióznější byly náměty z Jižní Ameriky s indiány, černochy. Hodně jich bylo takových unifikovaných, bez vztahu k Plzni. A na druhou stranu se objevily i třeba krojované motivy.“

Návrh, který skončil na druhém místě.
Do finále prošlo šest prací, které hodnotila komise, v níž kromě kurátorů nechyběli majitelé domu, představitelé města a samozřejmě památkáři. Pak se výběr zúžil na tři díla.
„Měli jsme favorita, ale pak zadavatel dotčené umělce ještě vyzval, zda by nezvážili úpravu barevného řešení v návaznosti na fasády budov ve městě,“ sdělil Karel Zoch, vedoucí památkového odboru magistrátu a jeden z členů komise. To ještě zamíchalo kartami. Vyhrál Mexičan.
„Jde o zdařilý návrh. Parádní. Dynamický. Rozhodně tomu místu nebude dělat ostudu. Naopak. Má velký potenciál jej pozvednout, vytvořit protiváhu Theatru mundi,“ podotkl Zoch.

Bronzová příčka
Druhé místo a dva tisíce eur získal francouzsko-švýcarský tandem Claire Prouvost & Soihe, třetí příčka, honorovaná tisícovkou eur, patří Daisuke Okamotovi ze Spojených států.
Minimálně na pět let
Mural bude zeď zdobit minimálně pět let, pak s ním může vlastník budovy naložit, jak chce. Ale vzhledem k tomu, že příbuzenská linie nynějších majitelů sahá až k legendárnímu plzeňskému purkmistrovi Václavu Petákovi, dá se očekávat, že v Proluce nějaké to desetiletí vydrží.
„Z urbanistického pohledu by pozemek měl být zastavěný, ideálně nějakou veřejnou budovou, ale to zatím není reálné,“ uzavřel Karel Zoch.