Článek
K vidění je ve výklenku zdi ve druhém patře radnice. Peterka tu doplnil ctihodnou společnost tří jiných, už dříve instalovaných bust. Na jedné straně na příchozí dohlížejí hudební skladatel Karel Vacek a předválečný starosta Karl Kostka, na druhé straně má František Peterka vůbec nejpopulárnějšího společníka, libereckého rodáka Vlastu Buriana.
„Piedestaly pro busty byly od počátku čtyři, tři se postupně obsadily a čtvrtý jsme ponechali náhodě. A ta přišla ve formě participativního rozpočtu. To nám udělalo radost, protože o osazení bustou Františka Peterky tak rozhodli sami obyvatelé Liberce,“ řekl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK).
Od Vlasty Buriana, společníka ze sousedního výklenku, se František Peterka liší protichůdným osudem. Zatímco Burian se v Liberci narodil a hereckou kariéru spojil s divadly v Praze, Peterka je naopak pražským rodákem, který se přesunul na sever Čech, a liberecké Divadlo F. X. Šaldy zůstalo jeho domovskou scénu po celých 43 let. Nastoupil do něj v roce 1957 a s výjimkou dvou let působení v Olomouci mu zůstal věrný až do odchodu do důchodu. V Liberci také ve věku 94 let zemřel.
„On se přitom nikdy netajil tím, že nechtěl být hercem, chtěl být sportovcem, těžkým atletem. Vzpěračem a zápasníkem. Na to se celé mládí připravoval. A já musím za divadelní obec říci, že jsem ráda, že se to nestalo,“ řekla ředitelka libereckého divadla Jarmila Levko. Divadlo podle ní nemá spočítané, kolik rolí Peterka v Liberci vytvořil. „Ale docela určitě to byly stovky,“ zmínila Levko.
Aura férovosti a sportovního ducha
„V Liberci vystupoval společně s herci, kteří se po svém odchodu do Prahy stali ještě slavnějšími, například Iva Janžurová, Alois Švehlík nebo Boris Rösner. Kdyby odešel i Peterka, pravděpodobně by byl ještě blíže televizi i filmu, i tak ale stihl vytvořit řadu nezapomenutelných filmových rolí,“ dodala Jarmila Levko.
Mezi Peterkovy nejznámější filmové role patří komedie Zítra to roztočíme, drahoušku…!, Co je doma, to se počítá, pánové... a Příště budeme chytřejší, staroušku! Milovníci filmových hlášek si Peterku zase pamatují jako trenéra juda z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, kde pronesl už zlidovělé hodnocení: „Zřejmě slušnej oddíl!“ A pro několik generací Čechů zůstane František Peterka navždy Krakonošem z večerníčku Krkonošské pohádky.
Liberec se loučil s Františkem Peterkou. Nejznámějšího Krakonoše vyprovodil dlouhotrvající potlesk
Aby měl v Liberci bustu, navrhl reportér TV Nova Ivan Berka. S Peterkou byl v kontaktu už v době, kdy byl herec ještě v plné síle. A zažil ho i později, když se Peterka vyrovnával s následky úrazů. „Pomáhali jsme mu, když ho převezli z léčebny domů. Byl na vozíku, ale nemohl se na něm doma pohybovat, protože to nebyl bezbariérový byt. A náš kameraman s kamarády mu tam po večerech pomáhal odstraňovat prahy,“ vzpomíná Ivan Berka.
Zemřel představitel Krakonoše František Peterka
I na vozíku podle něj chyběl Františku Peterkovi milovaný tělocvik. „Pořád potřeboval něco dělat. Naposledy jsme za ním byli krátce před jeho úmrtím. Z hospicu jsme ho vzali na chvíli ven a tam si hned musel dát několik koleček na vozíku. Celý život toužil podávat fyzické výkony,“ připomněl Berka. Věří tomu, že Peterkova aura férovosti a sportovního ducha dýchne na každého, kdo bude kolem hercovy busty procházet. „Na návštěvníky radnice, ale i na politiky,“ dodává.