Článek
"Mohu potvrdit nešťastnou událost, ke které došlo kolem 19. hodiny. Zemřel při ní třiašedesátiletý muž. Policisté vyloučili cizí zavinění," řekla Novinkám policejní mluvčí Eva Kropáčová.
"S ohledem na rodinu nebudeme poskytovat žádné další informace," dodala.
Podle prezidenta Václava Klause patřil Martin Štěpánek k lidem, jimž nebylo lhostejné, co se kolem děje. "Pro něj, stejně tak jako pro mne, bylo hlavním životním posláním téma lidské svobody. V tom jsme si byli blízcí, od toho se odvíjel náš dialog a životní postoje," napsal prezident v kondolenčním dopise Štěpánkově manželce.
Bývalý premiér Mirek Topolánek ČTK sdělil, že ho smrt Martina Štepánka velmi zasáhla. "Nečekaně, zákeřně. Martin byl skvělý herec, velký bojovník za svobodu a profesionální novinář. Byl to ministr v mé vládě a můj přítel," uvedl Topolánek.
Život plný zvratů
Život Martina Štěpánka, který se narodil 11. ledna 1947 v Praze, byl plný zvratů.
Už v šedesátých letech se syn Zdeňka Štěpánka, bratr herců Jany a Petra Štěpánkových, objevoval nejen na prknech, která znamenají svět, ale také na stříbrném plátně, kde debutoval v Klosově a Kadárově filmu Obžalovaný. Většinou ale hrál jen vedlejší postavy, jako tomu bylo ve Flirtu se slečnou Stříbrnou nebo v Objížďce.
Syn Zdeňka Štěpánka začal v roce 1968 působit v Národním divadle, za normalizace z něj však musel o pět let později odejít. Další tři roky hrál v Činoherním klubu. Pak působil v Divadle na Vinohradech.
V sedmdesátých letech se ale dočkal hlavních rolí i ve filmu. Bylo to v muzikálu Svatá hříšnice a v biografickém filmu o Alexandru Dumasovi Tajemství velkého vypravěče režiséra Karla Kachyni. Objevil se i v dalším jeho filmu Vlak do stanice nebe, ale také ve Vávrově Sokolovu a v jednom dílu z Třiceti případů majora Zemana Rukojmí v Bella Vista.
V roce 1981 emigroval do Rakouska, protože mu hrozilo, že buď vstoupí do strany, nebo odejde z Divadla na Vinohradech.
Nejprve žil ve Vídni a hrál v divadle Theater der Komödianten. V roce 1987 se přestěhoval do Mnichova, kde nejen hrál, ale také pracoval jako moderátor Svobodné Evropy.
Do vlasti se vrátil v roce 1994. Dál pracoval jako komentátor Svobodné Evropy, ale také vystupoval na scéně Divadla na Vinohradech. Objevil se mimo jiné ve Večeru tříkrálovém a v Královně Kristýně a mnoha televizních inscenacích a v seriálu Pojišťovna štěstí.
V letech 2006 a 2007 byl ministrem kultury ve vládě premiéra Mirka Topolánka.