Článek
Příběh pomsty na násilníkovi libujícím si ve zneužívání žen, zároveň výlet do fantaskního prostředí pomyslného roku 1Q84, vyznačujícího se dvěma měsíci na nebi. Vlastně to je epos o lásce, vypovídající o našem v mnohém krutém světě.
„Každá kniha je moje vlastní prohlášení. A můj příběh je vlastně mým poselstvím pro čtenáře,“ řekl Murakami v Praze v roce 2006 a tak lze vnímat i jeho mimořádné dílo. Na úplném konci roku vyšla i novela Spánek, výpověď o vnitřním světě mladé ženy. Maličký dárek, který autor napsal už v roce 1990.
Český čtenář také dostal v románu Krev a mlíko (Mladá fronta) možnost seznámit se s bohatým vnitřním světem loňského nositele Nobelovy ceny za literaturu, čínského prozaika Mo Jena. Rovněž jedinečné dílo s bohatým jazykem i fantazií vypovídající o historii velké asijské země v posledním půlstoletí.
Podobnou ctižádostí se nechal inspirovat Jaroslav Čejka v románu Odcizená krajina (Akropolis). Vychází z osudů lidí, které během 2. světové války vyhnali nacisté z Neveklovska, kde začali s vysídlováním českého národa, tehdy považovaného za méněcenný.
Autor šel dál, až do dneška, a vypráví o manipulaci lidí i s lidmi. Zúročuje zkušenost povídkáře, básníka i spisovatele detektivní literatury. A nabízí srovnání s reálnou historií.
Nezmiňuji erotickou trilogii E L Jamesové Padesát odstínů šedi, temnoty a svobody (XYZ), která se stala fenoménem. Je to poutavé čtení, v mnohém se opakující. Z jiného soudku bylo Inferno (Argo) Dana Browna, i když ukázalo stylové klišé, do něhož populární Američan upadl.
O to víc byl sympatický román J. K. Rowlingové Prázdné místo (Plus), byť to je smutné čtení o dnešním světě plném závisti a přetvářky. V duchu těchto perspektiv zaujala fantasy Američana Paola Bacigalupiho (Plus), obraz lidí apokalyptického, postindustriálního světa.
Pět nejlepších knih podle Františka Cingera |
---|
1. Haruki Murakami: 1Q84 Kniha 3 |
2. Mo Jen: Krev a mlíko |
3. Jaroslav Čejka: Odcizená krajina |
4. J. K. Rowlingová: Prázdné místo |
5. Paolo Bacigalupi: Prachožrouti |