Článek
Mladičká novozélandská zpěvačka, která si říká Lorde, převzala Grammy za píseň roku Royals. „Díky všem, kteří pomohli, aby tahle píseň pořádně explodovala,“ řekla a zvláště jmenovala spoluautora hitu Joela Littla. Dostala současně Grammy za nejlepší popový sólo výkon.
Macklemore & Lewis, kteří měli sedm nominací, vyhráli celkem čtyřikrát. „Chci poděkovat našim fanouškům, lidem, kteří nás dostali na tohle pódium,“ řekl Macklemore, když převzal cenu za nováčka roku.
Odnesli si rovněž cenu za rapové album roku The Heist, rapový živý výkon a rapovou píseň (Thrift Shop). Macklemore & Lewis tak vyšachovali rappera Jay Z, který sice měl devět nominací, ale odnesl si jen cenu za spolupráci v rapu a zpěvu díky písni Holy Grail, kterou natočil s Justinem Timberlakem. Ten si připsal ještě cenu za R píseň a vedlejší cenu za hudební video.
Francouzské elektronické duo Daft Punk (Thomas Bangalter a Guy-Manuel De Homem-Christo) neřeklo při přebírání cen (album roku, nahrávka roku a elektronické taneční album) vůbec nic.
Black Sabbath i Led Zeppelin
Britští metaloví klasici Black Sabbath mají letos cenu za nejlepší metalové vystoupení. Cenu za nejlepší rockové vystoupení dostali Imagine Dragons.
Nejlepší rockové album roku mají veteráni Led Zeppelin za Celebration Day a nejlepší rockovou písní byla vyhlášena Cut Me Some Slack (Paul McCartney, Dave Grohl, Krist Novoselic a Pat Smear).
V kategorii popové instrumentální album zvítězil Herb Alpert s titulem Steppin Out, v kategorii nejlepší popové vokální album to byl Bruno Mars a jeho Unorthodox Jukebox.
Kanadský zpěvák Michael Bublé uspěl se svou albovou novinkou To Be Loved v kategorii nejlepší tradiční vokální popové album.
Alicia Keys a Timberlake v R
Zpěvák Gary Clark Jr. se zaradoval v oblasti tradičního R, když mu byla udělena cena za nejlepší vystoupení, a Justin Timberlake si odnesl gramofonek za nejlepší R píseň Pusher Love Girl. Ve stejném žánru bodovala také zpěvačka Alicia Keys, které deska Girl on Fire vynesla cenu za album roku.
Hlavní kategorie: |
---|
Album roku: Daft Punk (Random Acces Memories) |
Píseň roku: Lorde (Royals) |
Rockové album: Led Zeppelin (Celebration Day) |
Popové album: Bruno Mars (Unorthodox Jukebox) |
R album: Alicia Keys (Girl on Fire) |
Cenu za nejlepší gospelovou píseň získal Tye Tribett (If He Did It Before... Same God), který si připsal i Grammy za gospelové album (Greater Than).
Nejlepší bluesové album roku Get Up! natočili podle akademiků Ben Harper a Charlie Musselwhite a titulem nejlepší reggae album roku se letos honosí Ziggy Marley, jeden z mnoha muzikálních synů Boba Marleyho, který loni vydal desku Ziggy Marley in Concert.
Grammy se udělují také za jazzové vokální album (Gregory Porter: Liquid Spirit), jazzové instrumentální album (Money Jungle: Provocative in Blue) nebo latino-jazzové album (Paquito D’Rivera and Trio Corrente: Song for Maura).
Kacey Musgraves má Grammy za nejlepší country píseň (Merry Go Round) a současně i album (Same Trailer Different Park).
Návrat Paula a Ringa
Bývalí členové Beatles Paul McCartney a Ringo Starr vystoupili naživo a skladba Queenie Eye roztancovala publikum včetně Yoko Ono, vdovy po Johnu Lennonovi.
Svatby gayů
Pódium v centru Staples se na chvíli proměnilo i v improvizovaný „kostel“. Během písničky Same Love byly oddány desítky heterosexuálních i homosexuálních párů. A oddávala je i provokatérka Madonna.
Ceny Grammy se udílejí již 56 let a jsou stále nejprestižnějším hudebním oceněním na světě. Celkově existuje více než stovka kategorií Grammy včetně jazzových, world music a klasiky, ne všechny se ale během večera zmiňují a ne vždy se jim dostává zasloužené publicity.