Článek
Ale vzápětí po tomto rozevřeném vějíři tušených možností se začaly objevovat zprávy, že rozvoj AI s sebou nese citelný nárůst spotřeby elektřiny, neboť k provozu jsou potřeba nevídané objemy výpočtů, jež musejí provádět energeticky velmi náročná datacentra. Chod modelů AI je daleko větším žroutem elektřiny než třeba streamování, běžné vyhledání přes prohlížeče nebo komunikace na sociálních sítích.
Souběžně s někdy vysloveně varovnými prognózami, co rozšíření AI může energeticky způsobit, se objevila zpráva, že česká audiovize drží krok se světovými trendy a přidává se na cestu k udržitelnosti.
Šest klíčových hráčů tuzemského audiovizuálního průmyslu v pátek 27. 9. 2024 podepsalo Memorandum o založení České platformy pro udržitelnou audiovizi, jak stojí na stránkách greenfilming.cz, jež se zaměřují na ekologicky ohleduplné natáčení.
Glosa: Už zase existují seznamy nepohodlných umělců
Na těch stránkách si lze stáhnout dokument Principy udržitelného natáčení v České republice. Bod po bodu je tam deklarováno, co lze udělat: jak nakládat s agregáty, čím svítit, jaká si pronajímat vozidla, kde se ubytovat, jak pracovat s odpady, proč tisknout minimum dokumentů atd.
Stránky FAMU nabízejí obdobný dokument: Manuál zeleného natáčení. Ten je o poznání konkrétnější než výše zmíněné zásady. A všímá si i postprodukce, například přímé úměry mezi spotřebou počítačů a rozlišením, v němž je natáčeno.
Ani jeden z těch dokumentů zatím nereflektuje dilema, které se však bleskově a naléhavě dere do popředí: Nakolik umělou inteligenci využívat, když vím či tuším, jaké to může mít environmentální následky?
Jen detail. Když si otevřete prohlížeč Chrome, dole je lištička se slovy: „Třetí desetiletí našich opatření v oblasti ochrany klimatu.“ Realita: vloni činil meziroční nárůst emisí skleníkových plynů u Googlu třináct procent (a emise Microsoftu za poslední tři roky stouply téměř o polovinu!).
Je jisté, že především tvůrci digitálních obrazových obsahů budou schopností AI využívat stále hojněji. Respektive: jsou v tom teprve na počátku. A k tomu budou potřebovat megawatty elektřiny. A teď zkuste být opravdu green…