Hlavní obsah

Glosa: Takže se AVU vlastně nic nestalo?

„Záleží nám na hodnotách, jako je férovost, rozmanitost, vstřícnost a péče. Chceme, aby na AVU nikdo nebyl diskriminován. V tomto ohledu pracujeme na vytváření inkluzivního pracovního i studijního prostředí.“ Tato slova se již dlouhé měsíce nacházejí na titulní straně webové prezentace pražské Akademie výtvarných umění.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Prý se s ní nedalo mluvit. Ex-rektorka AVU Mária Topolčanská

Článek

A pak, v polovině letošního října, byl zveřejněn text akademického senátu AVU a v něm stálo mimo jiné: „… rektorka systematicky odmítá otevřeně a upřímně pojmenovat zjevně existující problémy, přičemž dochází k jejich bagatelizaci a zastírání reálného stavu věcí.

Tento přístup vytváří atmosféru nedůvěry v procesy řízení a brání konstruktivnímu dialogu vedoucímu k nalezení řešení.“

Tři prorektorky a jeden prorektor odmítli s rektorkou Marií Topolčanskou dále spolupracovat a na své posty rezignovali. Pod tlakem nastalé situace následně rezignovala i rektorka. Škola má nyní provizorní vedení, to řádné by mělo vyjít z voleb někdy počátkem příštího jara.

Generační válka, oprávněná kritika drog a dekolonizační žirafy? Spor umělců pokračuje

Kultura

Média při informování o těchto událostech jedním dechem připomínala červnovou petici kritizující tři výtvarné instituce v zemi, mimo jiné AVU, a titulky pak v krátkých spojeních konstatovaly, že „kritizovaná rektorka odstoupila“. To nebylo fér. Ona (mizerně formulovaná) petice daleko spíš haněla některé obecnější posuny ve výuce a přístupu než rektorku.

Ale tak jako neomalená petice a její mediální rezonance představovaly jeden extrém, nynější holé referování a minimální komentování je druhý extrém. Nikdo se veřejně nepozastavuje nad tím, že vedení sice AVU deklarovalo „férovost, rozmanitost, vstřícnost a péči“, ve skutečnosti mezi sebou nedokázalo komunikovat, pnutí narůstalo, jednoho dne to prasklo a vedení se rozpadlo.

Ti, kteří jsou na AVU zaměstnáni a jsou v té věci ochotni se vyjadřovat do médií (například kunsthistorik Tomáš Pospiszyl), však zmíněný rozpor nereflektují, tvrdí, že atmosféra na škole je v zásadě dobrá a provoz normálně běží, ačkoliv výčet nedostatků, které zformuloval akademický senát, na hladký provoz zrovna neukazuje. Na AVU tedy smrděla pouze hlava, ovšem zbytek ryby zůstal zdravý?

V úvodu citovaná slova o inkluzivnosti & spol. jsou příkladně progresivistická. S tím, co hlásají, obecně lidsky souhlasím, ale vždy je mi podezřelé, když se zásadami někdo mává jako s praporem – lepší je naplňovat je bez deklarativnosti. K tomu AVU má, ukázaly minulé týdny, daleko. Méně okázalosti, milá akademie!

Kritizovaná rektorka AVU končí, s ní i prorektoři

Kultura

Pedagog AVU Julius Reichel: Veřejnost vnímá pár aktivistů. Většina studentů mlčí a pracuje

Kultura
Související témata:
Maria Topolčanská

Výběr článků

Načítám