Článek
V minulých dnech Moravská zemská knihovna dala médiím na vědomí: „Manželé Věra a Milan Kunderovi, kteří od roku 1975 trvale žili ve Francii, se symbolicky vrátili do Brna. Jejich ostatky, které z Paříže přivezli nakladatel Antoine Gallimard, jenž je vykonavatelem poslední vůle manželů Kunderových, a bývalý velvyslanec ČR v Paříži Michal Fleischmann, byly v pátek 17. ledna 2025 předány primátorce města Brna Markétě Vaňkové a generálnímu řediteli Moravské zemské knihovny Tomáši Kubíčkovi.“
Tisková zpráva dále mimo jiné praví, že když předloni v červenci Kundera zemřel, jeho žena Věra se rozhodla ponechat si urnu v jejich pařížském bytě a oslovila město Brno s prosbou o budoucí uložení ostatků. Městští radní rozhodli, že Kunderovým bude vyhrazen poslední volný hrob v čestném kruhu brněnského Ústředního hřbitova. Věra Kunderová zemřela vloni v září.
Ostatky Kunderových jsou v Brně
Nyní jsou tedy obě urny opatrovány v Moravské zemské knihovně (MZK) do doby, než bude připraven náhrobek Kunderových. Na něj byla vyhlášena architektonicko-výtvarná soutěž, o vítězi rozhodne třináctičlenná porota. Ještě letos by měl být náhrobek zhmotněn. Potud je vše korektní a důstojné. Brno o odkaz „svého“ tvůrce pečuje.
K ohlášení převozu ostatků do spisovatelova rodného města však MZK připojila fotografii. Na ní vedle sebe strnule stojí šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, primátorka Brna Markéta Vaňková, ředitel MZK Tomáš Kubíček, ex-velvyslanec Michal Fleischmann a nakladatel Antoine Gallimard. Balaštík a Kubíček drží každý jednu urnu (kdo čí není uvedeno).
Toto aranžmá chce být důstojné, ale daleko více v sobě nese mortuální přízračnost. Není těžké si představit, že nad výjevem tohoto typu by právě Milan Kundera rozvinul nějakou jemnou existenciální úvahu o marnosti a zdání.
Bylo to právě nakladatelství Host, které nedávno vydalo knihu Florence Noiville nazvanou Milan Kundera – Psát, jak směšný nápad. Autorka byla přítelkyní Kunderových a zmiňuje se v ní kromě jiného o tom, jak se spisovatel nerad fotil, jakou si od fotografií držel distanc. Když se člověk soudně podívá na ten výjev s urnami, ani se Kunderovi nediví.
Autor je editorem webu ČT art