Článek
Svůj podpis k nim do pondělního večera připojilo dalších téměř 1600 osob. Na jejich výtky pro Novinky kritizovaní také zareagovali.
Nepodporujeme mezigenerační války
„Studentská komora AS AVU by tímto chtěla vyjádřit podporu rektorce Márii Topolčanské… Petice je v kontextu naší školy velmi neinformovaná. Zastáváme rozmanitost a progresivnost přístupu k umění, které AVU naplňuje v souladu s požadavky současných studujících… Petice v mnoha bodech dezinformuje o skutečném dění uvnitř školy, čímž zbytečně ničí její pověst a reputaci studujících i pracujících,“ uvedla za AVU pro Novinky studentská komora ve svém prohlášení.
Výtvarník Milan Knížák: Nudí mě celé současné umění
Tvrdí mimo jiné, že důvodem kritiky může být nepochopení doby: „Nechceme podporovat globálně probíhající generační války, ovšem v situaci, kdy osobnosti české výtvarné scény aktivně ničí odkaz, který samy budovaly, se musíme ohradit a postavit za naše hodnoty a také za ty, kteří nám je pomáhají kultivovat.“
Co žádá petice k AVU, NG a k CJCH
- Výzva k odstoupení rektorky Akademie výtvarných umění Márie Topolčanské z funkce, kterou nezvládá, vzhledem k nedostatku erudice a zkušeností v oboru
- Výzva k návratu původního formátu Ceny Jindřicha Chalupeckého nebo k jejímu ukončení a k založení jiné ceny, která nebude zneužívat tohoto jména
- Výzva k důsledné restrukturalizaci Akademie výtvarných umění i Národní galerie v Praze
- Více v petici, již namátkou podepsali režiséři Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Alice Nellis..., výtvarníci Michal Rittstein, Jaroslav Róna, František Skála, Theodor Pištěk, Stanislav Kolíbal, Milan Knížák..., sochaři: David Černý, Marian Karel...
Pojďme spolu mluvit
Studentům AVU se nelíbí ani to, že autorka petice zmínila neštěstí, k němuž mělo dojít v rámci školního výjezdu: „Zneužití tragické smrti našeho spolužáka a jeho přítelkyně, která zasáhla celou naši obec, je naprosto nepřijatelné. Musíme vyvrátit tvrzení, že šlo o ateliérový výjezd. Tato událost se stala mimo zodpovědnost akademie. Požadujeme písemnou omluvu od autorky petice na adresu pozůstalých a akademie.“
Mírněji než studenti zareagovala NG, které petice vyčítá mimo jiné projekt pro letošní bienále v Benátkách i to, že pod vedením ředitelky Alicje Knast „není vidět“.
„Ohledně zmiňovaného tématu ‚dekolonizace‘. Jde o téma, o němž se v uměleckých a muzejních institucích v celém světě mluví už několik let, tedy i my se jím zabýváme, např. v chystané stálé expozici asijského umění, kterou budeme otevírat příští rok,“ sdělila NG Novinkám s tím, že projekt vybrala v červnu 2023 mezinárodní komise z více než dvaceti návrhů.
„Reflektuje vybrané téma a nikterak nepopírá politické události, které se v té době děly v Československu. Dodejme ještě, že tato umělecká instalace je v mezinárodním měřítku úspěšná – dostala se mezi deset nejoceňovanějších projektů letošního benátského bienále,“ tvrdí dále NG.
Všechny kritiky poprosila o slušnou diskusi, nevyhrocování sporu.
Cenu Jindřicha Chalupeckého získali Oskar Helcel, Judita Levitnerová a No Fun Kolektiv
Podobně smírně zareagovala ředitelka CJCH Karina Kottová. „V současnosti je CJCH udělována každoročně trojici umělkyň nebo umělců, popřípadě uměleckých uskupení, ve specifických kategoriích (do loňského roku to byla pětice). Nedošlo ke zrušení udílení hlavní ceny, ale naopak rozšíření – z více než stovky přihlášených hlavní cenu obdrží tři laureátky/laureáti pracující obvykle v různých uměleckých médiích,“ vysvětlila v prohlášení pro Novinky.
I ona zdůraznila, že laureáty/laureátky vybírá odborná mezinárodní porota. Výsledky podle ní „obvykle odpovídají rozmanitosti místní umělecké scény, takže se zde kromě ‚tradičních‘ médií, jako je malba nebo socha/instalace, objevují také intermediální práce, film a video…“
AVU, NG a CJCH vyzývají také k tomu, aby si lidé ověřovali informace. „Nepodléhejme urychleným závěrům,“ prosí studenti AVU.