Článek
Obrovský projekt se snaží zachytit ve 22 místnostech vše od raného středověku přes Habsburky až po první republiku a 2. světovou válku. Návštěvníci uvidí třeba barikádu z roku 1848, biedermeierovský měšťanský salon, zemský sněm i rozhovory štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně.
Zážitek mají podpořit hrané audio prvky nebo moderní animace. Vedle nich jsou samozřejmě k diposzici i autentické staré předměty - třeba plakáty politických stran z meziválečné doby, rukopisy Franze Kafky, do kterých čmáral poznámky Max Brod, fragment tzv. Hořického pašijového filmu z roku 1896 (prvního filmu natáčeného u nás) nebo ohromující monstrum na dvou kolech v podobě česko-německého motocyklu Čechie-Böhmerland.
Prostor dostaly i osobnosti jako Rainer Maria Rilke, nositelé Nobelovy ceny Bertha von Suttner, Carl a Gerta Coriovi a Peter Grünberg, nebo výtvarník Heinz Edelmann, který měl velký podíl na filmu Yellow Submarine (Žlutá ponorka).
Sudetský tulák. Fresky ze zmizelého Doupova zachraňovali pod hlavněmi sovětských tanků
Expozici vytváří obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum za podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Ústí nad Labem a Česko-německého fondu budoucnosti.
Sudetský tulák. Ústecký rodák dělal film s Beatles i obálku Pána prstenů
Může se vám hodit na Firmy.cz: