Článek
Rozloučit se přišly nejen hvězdy ypsilonského souboru Martin Dejdar, Marek Eben, Jiří Lábus či Pavel Nový, ale i mnoho dalších herců, výtvarníků, hudebníků a umělců.
Během obřadu zněly z nahrávek Schmidovy oblíbené swingovky, ale také třeba Gershwinův Sumertime v podání Louise Armstronga a Elly Fitzgeraldové. Hlavní řeč pronesl historik, spolupracovník a přítel Jana Schmida Petr Koura. Shrnul jeho uměleckou kariéru a označil ho za pankáče v tom nejlepším smyslu.
„Měl pochopení pro počínání svérázné, které jde proti hlavnímu proudu. Byl pankáč, i když se narodil minimálně čtyřicet let před vznikem fenoménu jménem punk,“ řekl Koura.
Jan Schmid – muž, který viděl svět jinak
Úsměvy vzbudil svým vystoupením herec Petr Vacek. Zavzpomínal na léta strávená v Ypsilonce, kterou označil za zahradu normálnosti, ostrov nezávislosti, humoru a recese. Nakonec na přání rodiny zesnulého Vacek vyzval přítomné, aby se s Janem Schmidem rozloučili zpěvem nikoli pohřebním, ale k jeho nedožitým 88. narozeninám, jež by oslavil právě ve čtvrtek.
Obřadní síní tak zazněla píseň Aby tě (tedy Jana Schmida) Pánbůh miloval. A poté už jen dlouhý potlesk provázel jednu z velkých osobností českého divadla druhé poloviny 20. a začátku 21. století na poslední cestě.